Ungaria va opri livrările de gaz către Ucraina

25 March 2026, 18:48

Ungaria va opri fluxurile de gaz către Ucraina până la reluarea fluxurilor de petrol pe conducta Drujba.

Vom stoca gazul care rămâne la noi, a afirmat premierul ungar într-un videoclip publicat pe o reţea de socializare.

Ungaria şi Slovacia nu mai primesc petrol rusesc de la sfârşitul lunii ianuarie. Ucraina afirmă că Drujbă a fost vizată de un atac rusesc cu drone al Rusiei.

Dar liderii de la Budapesta şi Bratislava susţin că Kievul tergiversează repararea conductei într-o acţiune de şantaj, ca urmare a refuzului lor de a susţine ţara în războiul ei cu Rusia şi mai ales pentru că Orban se opune aderării Ucrainei la UE.

Viktor Orban – prim-ministrul Ungariei: Trebuie să mergem mai departe pentru a rupe blocada petrolieră și a asigura aprovizionarea cu energie a Ungariei. Acum avem nevoie de o altă măsură. Așadar, vom înceta treptat livrările de gaze naturale din Ungaria către Ucraina și vom stoca gazele naturale rămase la nivel local. Atâta timp cât Ucraina nu furnizează petrol, nu va primi gaze din Ungaria.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite