UE salută noua direcție a Budapestei și deblochează fonduri de peste 16 miliarde de euro pentru Ungaria
Uniunea Europeană va debloca fonduri de 16,4 miliarde de euro pentru Ungaria, a anunțat vineri președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după o întâlnire la Bruxelles cu noul premier ungar Peter Magyar.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, i-a transmis noului prim-ministru al Ungariei că deblocarea fondurilor UE în valoare de miliarde de euro depinde de adoptarea de către guvernul său a unei serii de „reforme așteptate de mult timp”, notează BBC.
Decizia reprezintă un stimulent semnificativ pentru Péter Magyar, care se află în funcție de mai puțin de trei săptămâni, după o victorie electorală zdrobitoare asupra lui Viktor Orbán.
El a descris acordul său cu UE drept o „realizare istorică”, în timp ce von der Leyen a afirmat că „simțim deja un puternic văl de schimbare în toată Ungaria”.
Președinta Comisiei a declarat că o sumă totală de 16,4 miliarde de euro va fi eliberată către Budapesta. Magyar speră că banii vor ajuta la relansarea economiei Ungariei, aflată în declin.
Fondurile au fost înghețate de UE din cauza regresului democratic și a acuzațiilor de corupție aduse guvernului condus de Fidesz, partidul lui Orbán. Magyar a făcut din deblocarea acestor miliarde o platformă cheie pentru partidul său, Tisza, înființat acum doi ani, în perioada premergătoare alegerilor de luna trecută.
Von der Leyen a lăudat echipa sa pentru restabilirea încrederii cu UE, ceea ce, potrivit ei, a dat încredere pentru pașii următori. „Nu vom lua scurtături, vom aborda toate problemele”, a insistat ea.
Cea mai mare parte a banilor – 10 miliarde de euro – provine dintr-un fond de redresare Covid-19 pe care echipa lui Magyar s-a grăbit să-l deblocheze înainte de termenul limită din august. Comisia a condiționat suma de o serie de „etape importante”, inclusiv reforme anticorupție și privind statul de drept.
Von der Leyen a afirmat că există deja „semnale clare că Ungaria întoarce pagina”.
Printre acestea, ea a menționat aderarea Ungariei la Parchetul European, revizuirea legislației privind achizițiile publice și luarea de măsuri împotriva așa-numitelor fundații de interes public. Sub guvernarea lui Orbán, instituții publice precum spitalele și universitățile au fost transformate în fundații conduse de persoane loiale guvernului.
Se deblochează încă 6,4 miliarde de euro din fondurile de coeziune ale UE, destinate consolidării infrastructurii economice și sociale a blocului celor 27 de state membre.
Magyar a declarat că discuțiile cu UE au început abia acum câteva săptămâni și că s-a ajuns deja la un acord care este „foarte, foarte important pentru poporul maghiar”. El a spus că finanțarea UE reprezintă 13% din bugetul total al Ungariei.
Chiar și acum două zile nu exista nicio certitudine că se va putea ajunge la un acord.
Magyar a acordat prioritate îmbunătățirii relațiilor cu UE, în timp ce predecesorul său l-a acuzat, înaintea alegerilor din 12 aprilie, că este o marionetă atât a Bruxelles-ului, cât și a ucraineanului Volodimir Zelenski.
Banii deblocați de Comisie vor finanța sectoarele sănătății, transporturilor și educației, a explicat Magyar.
El a spus că 1,5 miliarde de euro vor fi alocate dezvoltării rețelei electrice a Ungariei, cu accent pe panouri solare și parcuri eoliene, în timp ce alte 2 miliarde de euro vor fi cheltuite pe noi trenuri interurbane.
Acuzându-l pe Viktor Orbán că minte constant poporul maghiar cu privire la motivul pentru care fondurile UE au fost blocate, el a spus că adevăratul motiv era că „corupția atingea un nivel incredibil în Ungaria”.
Magyar a declarat că susținea de mult timp că fondurile UE vor începe să fie acordate dacă Ungaria va accepta măsuri anticorupție și reguli împotriva clientelismului. „Aceste măsuri și doar câteva săptămâni au fost suficiente pentru a ajunge la un acord politic cu privire la aceste fonduri extrem de importante”, a afirmat el.
Orbán a demisionat luna trecută, promițând să-și reconstruiască partidul, iar viitorul său în calitate de președinte al partidului Fidesz va fi decis în iunie, la un congres al partidului.
Calea sa de întoarcere la putere pare să fi fost blocată. Săptămâna trecută, partidul Tisza al lui Magyar a depus un amendament la Constituția Ungariei, astfel încât un prim-ministru să poată exercita funcția pe o perioadă maximă de opt ani. Acest lucru i-ar interzice lui Orbán orice șansă de a reveni la conducere.
Tisza a obținut o majoritate de două treimi la alegerile de luna trecută, ceea ce conferă partidului autoritatea de a reforma constituția.
Între timp, studenții maghiari vor avea din nou dreptul să participe la programul de schimb Erasmus cu alte țări din UE, a declarat președintele Comisiei.
În decembrie 2022, UE a suspendat finanțarea pentru peste 20 de universități maghiare, deoarece Budapesta le transformase în fundații de interes public aflate sub control politic.

