Premierul ungar Peter Magyar vrea ca România să facă parte din Grupul Țărilor de la Vișegrad: „Inima Europei bate în Europa Centrală și de Est”

21 May 2026, 09:27 (actualizat 21 May 2026, 10:25)

Noul premier al Ungariei, Peter Magyar, dorește ca România facă și ea parte din Grupul Țărilor de la Vișegrad. În prezent, acesta este alcătuit din Polonia, Cehia, Slovacia și Ungaria.

Magyar şi-a propus ca acest grup să devină o veritabilă forță politică în Uniunea Europeana şi a sugerat că ar trebui să adere și țările nordice, Croația, Slovenia, probabil Austria și inclusiv tarile din Balcanii de Vest care în prezent nu fac parte din blocul comunitar.

După înlăturarea de la putere a fostului premier maghiar, Viktor Orban, Ungaria şi Polonia îşi propun să refacă Grupul de la Vișegrad, care să aibă un cuvant greu de spus în diplomaţia europeană.

Peter Magyar, premierul Ungariei: Ungaria va fi o țară parteneră pentru Polonia și, bineînțeles, împreună cu Slovacia și Republica Cehă în cadrul Grupului de la Vișegrad, astfel încât formatul de la Vișegrad să își recapete vitalitatea și splendoarea, influența în Uniunea Europeană. Sunt gata să extind colaborarea de la Vișegrad pentru a include și alte țări, poate țările scandinave, poate Austria, Croația, Slovenia, România sau țările din Balcanii de Vest care nu au aderat încă la UE. Inima Europei bate în Europa Centrală și de Est. De aceea trebuie să lucrăm împreună pentru ca aceasta să dureze cât mai mult posibil, pentru ca această inimă să bată cât mai puternic posibil. Mă bucur foarte mult că domnul prim-ministru salută ideea de a organiza, în timpul președinției ungare care durează până la sfârșitul lunii iunie, o reuniune a șefilor de guvern, așa că, profitând de ocazie, îi invit la sfârșitul lunii iunie pe prim-miniștrii Poloniei, Slovaciei și Cehiei, şi sper că vom reuși să organizăm o reuniune la Budapesta la sfârșitul lunii iunie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite