Trei germani cu cetățenie rusă sunt acuzați de spionaj în favoarea Rusiei

22 May 2025, 19:22

În Germania, trei bărbați cu dublă cetățenie, rusă și germană, sunt judecați pentru spionaj în favoarea puterii de la Kremlin.

Cei 3 sunt acuzați de culegerea și transmiterea de informații către Moscova și de planificarea unor operațiuni de sabotaj pe teritoriul german care vizau ajutorul militar pentru Ucraina.

Germania este cel mai important furnizor european de arme pentru Kiev.

Liderul operațiunilor a fost acuzat și de apartenență la o organizație teroristă prorusă pentru că a luptat, pe teritoriul Ucrainei, pentru autointitulata Republică Populară Donețk, între 2014 și 2016.

Purtătorul de cuvânt al Curții Regionale Superioare din München, Laurent Lafleur: “Principalul inculpat este acuzat de participarea într-o organizaţie teroristă străină şi de pregătirea unui act grav de violenţă care a pus în pericol statul. Într-o altă serie de infracţiuni, el este acuzat de Procuratura Generală Federală a Germaniei de activităţi de spionaj în sens mai larg. În particular, de activităţi de spionaj cu scop de sabotaj, complot pentru comiterea de infracţiuni de incendiere şi declararea disponibilităţii de a se angaja în perturbarea gravă a traficului feroviar.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite