Telecabină pentru mere, inaugurată în nordul Italiei. Sistemul permite economisirea a mii de transporturi cu camionul
În nordul extrem al Italiei, la granița cu Austria, a fost inaugurată o instalație complet atipică: o telecabină care nu transportă oameni, ci mere. Așa vor italienii să facă economii, iar merele să reziste o perioadă mai lungă de timp într-un mediu natural.
Fructele sunt coborâte direct din livezi într-un depozit natural, putem să-i spunem frigider natural, format din grote săpate în piatră, unde temperatura rămâne constantă tot anul. Sistemul funcționează aproape exclusiv cu energie regenerabilă și reduce mii de transporturi cu camionul.
Telecabina are un traseu de peste un kilometru, trece inclusiv prin galerii de dolomită și ajunge în 36 de celule naturale de depozitare. Proiectul aparține consorțiului Melinda și este finanțat inclusiv prin PNRR. Telecabina va permite economisirea a 6.000 de transporturi cu camionul pe an, echivalentul a 12.000 de kilometri parcurși.
Capacitatea de transport este de 460 de containere, de circa 300 kg fiecare, pe oră, la o viteză de 5 metri pe secundă. Profită de acest sistem cultivatorii din zonă, deci undeva la 98% dintre fructele culese sunt transportate cu telecabina.
Acesta ar fi doar începutul pentru că italienii au planuri mari. Telecabina este considerată o soluție „verde” pentru transportul fructelor și un model tehnologic pe care Italia vrea să-l extindă și în alte zone.

