Dulciurile, un obicei amar în viața copiilor. Avertismentul medicilor: Toate obiceiurile alimentare se implantează la nivelul creierului din copilărie

Aproape 7 din 10 copii mănâncă zilnic dulciuri. Este concluzia îngrijorătoare a celui mai recent studiu despre alimentația micuților cu vârsta până în 14 ani. Din meniul copiilor nu lipsesc nici chipsurile ori mezelurile, iar apa este înlocuită cu băuturi răcoritoare. Deşi pofta de dulce este ceva normal, medicii atrag atenția că astfel de produse, consumate în exces la vârste mici, pun în pericol sănătatea copiilor.

PepsiCo promite să reducă nivelul de zahăr cu 25% în UE până în 2025

Grupul american PepsiCo Inc a anunţat joi că intenţionează să reducă, cu un sfert, nivelul de zahăr din băuturile carbogazoase şi ceaiurile vândute în Uniunea Europeană şi de asemenea să lanseze mai multe snacks-uri nutritive până în 2025, în ideea de a atrage mai mulţi consumatori preocupaţi de sănătate pe cea de-a doua mare piaţă a sa, informează Reuters.

BLOOMBERG | Brazilia urmează să "inunde" cu zahăr piaţa mondială

Brazilia urmează să inunde piaţa mondială cu zahăr, pe măsură ce tranziţia la automobilele electrice va reduce cererea pentru biocombustibili produşi din trestie de zahăr, arată un studiu publicat de Soren Jensen, fost director la traderul de zahăr Alvean, transmite Bloomberg.

Băuturile răcoritoare care conțin zahăr ar urma să fie taxate suplimentar din septembrie

Guvernul vrea să introducă, din septembrie, o taxă pe zahăr pentru toate băuturile răcoritoare. Speră astfel să descurajeze consumul, pentru că zahărul în exces duce la diabet, obezitate şi boli cardiovasculare. Impactul este semnificativ: peste 1 miliard de lei pe an. Banii vor fi folosiți pentru finanțarea serviciilor medicale. Măsura va intra în vigoare săptămâna viitoare ori, cel mai târziu, la 1 septembrie. Producătorii spun că taxa se va reflecta în preţurile de la raft.

Ultima Oră

Cele mai citite