Cât zahăr putem mânca zilnic fără a ne pune în pericol sănătatea. Un nou studiu a stabilit cantitatea care ne permite să evităm peste 40 de boli grave. Ce recomandă specialiștii

Pască, prăjituri de tot felul, cozonac și mult zahăr. Ne bucurăm de dulciuri în aceste zile de sărbătoare, dar plăcerea e puțin știrbită dacă ne gândim cât de mult zahăr am mâncat. Specialiștii au analizat și au măsurat cât zahăr ar trebui să consumăm în fiecare zi pentru a evita 45 de boli grave. După ce au adunat date din peste 70 de studii, cercetătorii spun că ar trebui zilnic să mâncăm cel mult 25 de grame de zahăr. Nu e vorba despre zahărul cu care ne îndulcim cafeaua, ci mai ales de cel ascuns în alimente.

Îmbulzeală la Primăria Târgu Jiu pentru ajutoarele alimentare distribuite de Uniunea Europeană

Oamenii s-au călcat în picioare la Primăria Târgu Jiu pentru a primi ajutoarele alimentare distribuite de Uniunea Europeană. Le-a fost teamă că vor rămâne fără alimentele de bază, după ce au aflat că pachetele primite nu sunt suficiente. Şi primăria a anunţat că a primit doar 1500 de pachete, deși are în evidență de două ori mai multe persoane cu handicap.

4 noiembrie - Ziua bomboanelor. Delicioase și întotdeauna tentante, bomboanele ne îndulcesc viața aproape în fiecare zi. Este dulcele care a cucerit sute de generații

Fiecare zi este specială şi merită celebrată, mai ales atunci când există motive în plus în calendar. Fie că este vorba despre sărbători cunoscute în toată lumea, sau de ocazii mai puţin ştiute, în orice zi a anului există cel puţin o sărbătoare demnă de atenţie, ce oferă un motiv în plus atât de amuzament, cât şi de extindere a ariei de cunoaştere sau de sporire a gradului de conştientizare.

Fabrica de zahăr de la Luduş a fost salvată de fermierii români

Pretențioasă, dar rezistentă, sfecla de zahăr este o sursă de profit garantat pentru agricultori. Suprafețele cultivate în țara noastră scad însă de la un an la altul. Iar un motiv este închiderea fabricilor de zahăr. De curând și fabrica de la Luduș din județul Mureș a pus lacătul pe ușă, iar fermierii din zonă au început să caute soluții rapide pentru valorificarea culturii și pentru a salva fabrica. Așa că s-au asociat pentru a o cumpăra și a redeschide producția.

EXCLUSIV Spania interzice reclamele la dulciuri, sucuri, sosuri şi alte alimente care conţin zahăr şi grăsimi în exces, destinate copiilor sub 16 ani

În Spania vor fi interzise de anul acesta reclamele la dulciuri, sucuri, sosuri şi alte alimente care conţin zahăr şi grăsimi în exces, destinate copiilor sub 16 ani. Spoturile comerciale nu vor mai putea rula nici la televizor, nici in mediul online, cinematografe sau alte spaţii publice. Detalii de la corespondentul TVR Oana Dobrescu.

Ultima Oră

Cele mai citite