viroze
Virozele și pneumoniile au umplut spitalele de copii cu pacienți. Zilnic, camerele de gardă sunt supra-aglomerate cu sute de micuți care au nevoie de ajutor pentru a putea respira. Iar medicii le găsesc tot mai greu un pat liber pentru internare. Specialiștii atrag atenția că, deși nu s-a atins vârful sezonului de viroze, virusul care le provoacă este tot mai agresiv.
În plin sezon al infecţiilor respiratorii, nu se găsesc antibiotice. Farmaciști: Anul acesta, ne-am confruntat cu cele mai multe lipsuri de medicamente. Președintele ANM: Este o disponibilitate redusă a materiilor prime și o cerere crescută
Farmacişti din toată ţara atrag atenţia că România se confruntă cu o situaţie fără precedent. Suntem în plin sezon al infecţiilor respiratorii acute, iar de pe piaţă lipsesc antibioticele, în special cele pentru copii.
Crește numărul copiilor cu viroze. Fenomenul este normal, spun medicii, odată cu reîntoarcerea în colectivitate
Sunt tot mai multe cazuri de viroze în rândul copiilor. Creşterea a început la câteva zile de la debutul anului şcolar. Medicii susţin că este un fenomen normal odată cu reîntoarcerea copiilor în colectivitate, iar formele nu sunt foarte grave. Însă, îi sfătuiesc pe părinți să nu îi trimită pe cei mici la școală dacă prezintă semne de răceală.
Ministerul Sănătății: Recomandări privind igiena în şcoli, în contextul pandemiei SARS-COV-2 şi al apropierii sezonului gripal
Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări privind igiena în unităţile de învăţământ, în contextul pandemiei cu SARS-COV-2 şi al apropierii sezonului gripal, printre acestea fiind purtarea măştii în spaţiile închise aglomerate şi realizarea, la prima oră de curs, zilnic, de către cadrele didactice, a unei inspecţii vizuale a elevilor prezenţi în clasă cu scopul identificării unui eventual elev bolnav.
Sute de cazuri de gripă în Iași. Mulți copii ajung la spital cu complicații pulmonare greu de tratat
Cazuri tot mai multe de gripă şi viroză. Medicii spun că este consecință directă a renunțării la masca de protecție. Judeţul Iași este al doilea, după capitală, ca număr de îmbolnăviri de gripă.
Medicul Victor Miron, despre explozia cazurilor de viroze și gripe: Sistemul imun nu a mai fost obișnuit de două sezoane cu aceste virusuri
Renunțarea la măsurile sanitare a dus la reapariția în circulație a virusurilor cu profil respirator și digestiv, a explicat pentru Știrile TVR, medicul Victor Miron.
Am scăpat de mască, am dat de viroze. A crescut semnificativ numărul infecțiilor respiratorii
Am scăpat de mască și am dat de viroze. În ultimele săptămâni, de când masca nu mai este obligatorie în spațiile deschise, numărul infecțiilor respiratorii a crescut semnificativ. La Timișoara, în doar o săptămână au fost înregistrate la Direcția de Sănătate Publică sute de îmbolnăviri. La apariția răcelilor au contribuit din plin și schimbările bruște de temperatură din ultima perioadă. Ca de obicei, cei mai afectați sunt copiii.
Criza de locuri la ATI, în județul Timiș. În zilele următoare vor deveni disponibile încă 16 paturi de Terapie Intensivă
Criză de locuri libere la Terapie Intensivă, în județul Timiș. La un an de la declararea stării de urgență în România, din cauza pandemiei de coronavirus, situația este critică în domeniul sanitar, iar vestul țării nu face excepție. La Timișoara, paturile libere în secția de ATI sunt o raritate de săptămâni bune iar autoritățile se zbat să creeze noi spații pentru bolnavii de COVID, în stare critică.
Încă două cazuri de coronavirus în România. Bilanțul a ajuns la trei persoane infectate
Încă două persoane, un bărbat și o femeie, au fost depistate cu corornavirus. Cele două persoane sunt internate la spitalul din Timișoara și la cel din Cluj, a anunțat vineri secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Nelu Tătăru.

