Recomandările Ministerului Sănătăţii: Evitaţi pe cât posibil deplasările, consumaţi alimente bogate în proteine, fructe și legume!

Ministerul Sănătății recomandă populației ca în aceste zile geroase să evite pe cât posibil deplasările în spații deschise și expunerea prelungită la frig, să respecte regulile de igienă pentru evitarea îmbolnăvirilor prin viroze respiratorii și să consume alimente bogate în proteine, fructe și legume. Un drum de câteva minute la minus 20 de grade vă poate pune viața în pericol, mai ales dacă suferiți de anumite afecțiuni. Ambulanța face cu greu față numărului mare de apeluri din această perioadă.

Frica de gripă aglomerează urgenţa. Bolnavii nu fac diferența dintre gripă și răceală, spun medicii

Înspăimântați de numărul tot mai mare al deceselor provocate de gripă, românii ajung la camerele de gardă și pentru o banală răceală. Iar asta îi poate îmbolnăvi, susțin medicii. Deși până acum s-au înregistrat 32 de decese cauzate de gripă, specialiștii ne liniștesc și spun că virsusul nu a fost mai agresiv anul acesta și vârful sezonului deja a trecut.

Numărul cazurilor de gripă a crescut îngrijorător

Alertă în mai multe județe din țară: numărul cazurilor de viroze a crescut îngrijorător. La Timișoara și Iași, sute de minori au fost consultați în ultimele 24 de ore, iar în câteva zeci de cazuri au fost identificate simptome de gripă. Medicii avertizează că cele mai expuse categorii sunt copiii, bătrânii și bolnavii cu imunitatea scăzută.

Noul an şcolar, avalanşă de îmbolnăviri. Spitalele sunt pline de copii cu insuficiență respiratorie acută

De la şcoală și grădiniță, copiii vin cu noi cunoştinţe şi cu... boli. Nici nu au început bine orele, că spitalele de pediatrie s-au umplut de mici pacienţi. Cei mai mulţi au insuficienţă respiratorie acută, care a debutat ca o răceală banală. Îngrijoraţi de agresivitatea virusului, medicii au trimis probe la Institutul Cantacuzino, ca să afle despre ce tulpină e vorba.

Ultima Oră

Cele mai citite