viroze
Sistemele sanitare din Europa sunt în pragul colapsului, din cauza valului de solicitări din ultima perioadă. Că vorbim de Marea Britanie, Spania sau Franța, situația este cam aceeași: lipsa cronică de personal și un sistem subfinanțat care abia a supraviețuit pandemiei de Covid. Acum, toate aceste probleme s-au acutizat, pe fondul epidemiei de boli respiratorii.
Criza de medicamente, explicată de producători: Gripa a venit cu o lună mai devreme, iar China a restricționat livrările de materii prime către alte țări, din cauza cazurilor proprii de Covid
Nu avem o criză de Paracetamol și Ibuprofen în România. Concluzia este a a ministrului Sănătăţii, după întâlnirea cu producătorii de medicamente. Iată ce au spus şi aceştia, legat de criza de pe piață:
Ministrul Sănătății, după întâlnirea cu producătorii de medicamente: În România nu există criză nici de Ibuprofen, nici de Paracetamol. Mai avem o discuție cu distribuitorii
În plină stare de alertă epidemică avem o criză de medicamente antivirale și antigripale. E generată, în principal, de creșterea consumului și livrarea cu întârziere a unor produse din China. Alexandru Rafila declara ieri că medicamentele pentru viroze se vor găsi, cât de curând, din nou și în farmacii. Această situație a fost discutată la minister unde au fost prezenți și producătorii de medicamente.
Medicii insistă pe respectarea regulilor de protecție antigripală, chiar dacă epidemia nu a fost decretată. Autoritățile promit că nu va mai fi criză de antivirale
Au intrat în vigoare măsurile speciale de prevenire a gripei decise de Ministerul Sănătății pentru perioada în care România se află în stare de alertă epidemiologică. Sunt aceleaşi reguli care se aplicau și înainte de 2020, atunci când se declara epidemie, susţine Alexandru Rafila. Însă odată cu înmulțirea cazurilor de gripă și viroze, antiviralele au devenit rarităţi în farmacii și spitale. Ministrul a chemat la discuții producătorii și farmaciştii și dă asigurări că aprovizionarea va intra în normal.
Şcoala începe luni, cu triajul epidemiologic făcut acasă de părinți și de cadrele didactice, la intrarea în clasă. Lipsa asistenților medicali și dezinfectanții insuficienți vor ridica probleme
Spălatul pe mâini și aerisirea periodică a încăperilor sunt cele mai simple metode de a ţine microbii la distanţă. Ministerul Educației a transmis inspectoratelor şcolare judeţene să explice aceste reguli elevilor și părinților, pe înțelesul tuturor.
Şcolile nu se vor închide din cauza gripei. Suspendarea activităţii într-o unitate de învăţământ, discutată cu Ministerul Educaţiei
Ministrul Educaţiei, Ligia Deca, a încurajat vineri, în cadrul unei videoconferinţe, inspectorii şcolari generali să sprijine şcolile pentru a continua procesul educaţional în condiţii normale, să pună accent pe prevenţie şi să se consulte cu Ministerul Educaţiei în "situaţia excepţională" în care o unitate de învăţământ solicită suspendarea temporară a cursurilor.
Stare de alertă epidemică, din cauza gripei. Vârful îmbolnăvirilor ar urma să fie atins între 15 ianuarie şi 10 februarie
România e în stare de alertă epidemică din cauza gripei. În ultima săptămână a lui 2022 au fost aproape 5.000 de cazuri de gripă, iar două persoane şi-au pierdut viaţa din cauza virusului. Ministrul Sănătăţii a explicat că nu declară epidemie pentru că ar însemna aplicarea unor restricţii. Iar autorităţile fac recomandări pentru populaţie, în special pentru școli, spitale şi angajatori, dar şi pentru restul populaţiei. Iar Ligia Deca, ministrul Educaţiei, susţine că şcolile vor începe cursurile normal, de luni.
Ministrul Sănătății: Nu declarăm epidemia de gripă, ci stare de alertă epidemică. Nu introducem restricții, ci recomandări. Ministrul Educației: Școlile încep pe 9 ianuarie, se va face triajul zilnic al copiilor
Ministrul Sănătăţii Alexandru Rafila a explicat astăzi de ce preferă adoptarea unei instrucțiuni de "alertă epidemică", în locul declarării epidemiei de gripă: "Declararea epidemiei ar însemna generarea automată a anumitor restricții. Abordarea noastră a venit în sprijinul activității normale, să menținem școlile deschise. Emiterea unui ordin de ministru ar fi generat o astfel de situație. Prefer recomandări, decât restricții". La rândul ei, Ligia Deca a enumerat care sunt recomandările pentru începerea școlilor în acest context epidemic.
Criză de medicamente în farmacii, pe fondul creșterii numărului de îmbolnăviri de sezon. Următoarea raportare de cazuri a INSP va stabili dacă se confirmă epidemia de gripă
Spitalele şi camerele de gardă sunt pline de pacienţi cu viroze şi gripe. Numărul cazurilor creşte de la o săptămână la alta, iar în farmacii mai multe medicamente ale anumitor producători sunt de negăsit. Ministerul spune că stocuri sunt şi că ar trebui să cerem farmaciştilor produse cu aceeaşi substanţă activă. Problemele cu aprovizionarea ar putea fi rezolvate zilele următoare. Dar cazurile de gripă cresc de la o zi la alta, iar raportarea INSP ar putea arăta că acum, la noi în ţară, este epidemie de gripă.

