Casa Invicta, singurul adăpost din Bucureşti care putea primi victime ale violenței la orice oră din zi şi din noapte, se închide pe 1 mai

Bătăi greu de imaginat, ţipete, ameninţări şi chiar lovituri fatale. Este iadul prin care trec tot mai multe femei şi copiii lor. Cele mai multe victime nu au însă unde să se refugieze în plină noapte. Se puteau adăposti la orice oră, în Bucureşti, într-un centru cu 16 locuri pentru oraşul cu peste două milioane de locuitori. Dar adăpostul de care se ocupa o asociaţie se închide. Din lipsa banilor. Primăria Capitalei susţine că nu poate asigura finanţarea continuă a ONG-urilor.

Cazul de la Galați. Mama copiilor bătuți de tată s-a întors în țară

Copiii din Galați care au fost bătuți și filmați de tatăl lor au ajuns în brațele mamei. Băiețelul de 2 ani și fetița de 5 ani au revăzut-o în sfârșit pe cea care le-a dat viață, după o despărțire de aproape 3 luni. Femeia a plecat în ianuarie de acasă, de frica soțului, la muncă în Anglia. S-a întors când a aflat că bărbatul i-a maltratat pe cei mici ca să se răzbune pe ea.

Șeful IPJ Bacău, Vasile Oprișan, care a spus că femeile lovite de soți nu ar trebui să sune la 112 în miez de noapte, își cere scuze

Șeful Poliției Bacău, Vasile Oprișan, care a spus că femeile lovite de soți nu ar trebui să sune la 112 în miez de noapte, își cere acum scuze și susține că regretă afirmațiile. Acesta a dat asigurări că toate cazurile de violență domestică sunt tratate responsabil de polițiștii din subordinea sa. Vasile Oprișan e anchetat de Direcția de Control Intern din IGPR.

Afirmații revoltătoare ale șefului Poliției Bacău, la un post de radio: Femeile agresate să nu trezească poliția

Un chestor al Poliției Române a făcut declarații controversate despre violența în familie. Șeful Poliției Bacău, Vasile Oprișan, a declarat la un post local de  radio că femeile care sunt bătute de soți exagerează uneori și abuzează de serviciul 112. Polițiștii sunt astfel chemați în mijlocul nopții, când ar fi putut face aceeași treabă, liniștiți, a doua zi dimineață.

Statul, obligat să plătească daune în valoare de 150.000 de euro, după ce o femeie a fost omorâtă de concubin

Decizie în premieră a unei instanțe din România. Ministerul de Interne, Serviciul de Telecomunicații Speciale au fost obligate să plătească daune morale în valoare de 150.000 de euro familiei unei victime ucise de fostul concubin. Judecătorii au considerat că nu au protejat viața femeii prin lipsa de reacție și neluarea unor măsuri de protejare a vieții.

O educatoare de la o grădiniță din Focșani este acuzată că a agresat un copil

Este anchetă la grădinița din Focșani, unde o educatoare a fost acuzată că a agresat un copil. Părinții băiatului de trei ani au făcut plângere la Parchet, după ce au găsit urme de degete pe gâtul lui. Și au aflat că femeia l-ar fi învățat pe cel mic să mintă în legatura cu rănile pe care i le provocase.

Violența domestică, trăită și povestită prin creații artistice într-o expoziţie dedicată victimelor. 64 de persoane au murit în acest an ca urmare a violenţelor în familie

O artistă din Sibiu care a fost victima agresiunilor concubinului a inaugurat o expoziţie dedicată victimelor violenţelor în familie. Sunt obiecte care au fiecare o poveste legată de o dramă personală. Expoziţia deschisă la Palatul Parlamentului este şi un mesaj către femeile care încă nu au curajul să se rupă de mediul violent în care trăiesc.

Ultima Oră

Cele mai citite