S-au dublat apelurile la numărul dedicat victimelor violenței domestice. A. Rusu: În declarația pe proprie răspundere nu exista niciun punct care să-ți permită să ieși din casă dacă nu ești în siguranță

Agenția Națională pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați a pus la dispoziția victimelor violenței domestice o linie telefonică gratuită, cu un număr unic de contact, 0800.500.333, pentru a semnala situații de violență domestică, trafic de persoane, discriminare. În prima lună și jumătate din perioada de stare de urgență numărul apelurilor s-a dublat a anunțat, la TVR,  Andreea Rusu, director executiv Centrul Filia.

Aplicație pe telefonul mobil pentru victimele violenței domestice. Abuzurile pot fi înregistrate fără ca aplicația să fie vizibilă pe telefon

Femeile care se confruntă cu violența domestică pot cere ajutor prin intermediul unei aplicații instalate pe telefonul mobil. Totul a fost realizat de poliție, alături de organizații neguvernamentale. Aplicația le permite victimelor violenței domestice să înregistreze abuzurile fără ca aplicația să fie vizibilă pe telefon.

"Se declară deschisă ședința de judecată prin Skype". Cazurile urgente, discutate prin sistem de videoconferință în perioada stării de urgență

Pandemia de coronavirus a obligat instanțele de judecată să se informatizeze, iar măsurile speciale se mențin pe toată durata stării de urgență. Așa că Tribunalul București a cumpărat tablete electronice, iar acum judecă prin sistem de videoconferință și procesele civile. E vorba doar despre cazurile urgente, precum ordinele de protecție. Numărul proceselor privind violența domestică s-a dublat in perioada izolării generate de coronavirus.

Un polițist din Prahova a sunat la 112 să anunțe că-l bate soția

Un polițist din Prahova a sunat la 112 și a cerut ajutorul colegilor după ce, în timpul unui scandal cu soția, femeia a început să-l lovească. Oamenii legii au întocmit dosar penal și au emis și un ordin de protecție pentru cinci zile, transmite Mediafax. 

Un tată s-a aruncat pe geam împreună cu fetița sa de câteva luni, de la etajul 10 al imobilului în care locuiau

Anchetă penală extinsă la Brașov, în urma unei tragedii. Un bărbat în vârstă de 37 de ani şi fetiţa lui de doar câteva luni au fost găsiţi morţi în faţa blocului de 10 etaje în care locuiau. Primele indicii arată că bărbatul s-ar fi sinucis şi ar fi ucis-o şi pe fetiţă. Echipele medicale au intervenit de urgenţă, însă cei doi nu au mai putut fi salvați. Vă avertizăm, urmează detalii care vă pot afecta emoțional!

Ultima Oră

Cele mai citite