IGPR: Aproape 8.000 de ordine de protecție provizorie au fost emise anul trecut. Cele mai multe victime sunt din mediul urban

Polițiștii au emis anul trecut 7.986 de ordine de protecție provizorii, anunță Inspectoratul General al Poliției Române. Cele mai multe astfel de documente au fost eliberate la solicitarea victimelor. Ordinele de protecție provizorii se emit când polițiștii constată că există un risc iminent ca viața, integritatea fizică ori libertatea unei persoane să fie pusă în pericol printr-un act de violență domestică.

Bărbatul care și-a ucis soția în Spitalul de urgenţă Piatra Neamț a fost arest preventiv

Bărbatul care și-a ucis soția în Spitalul de urgenţă din Piatra Neamț și-a premeditat fapta. Procurorii spun că intenția de a ucide a fost evidentă, din moment ce a intrat în clădire cu o armă albă. Anchetatorii au stabilit traseul agresorului de la intrarea în spital până la cabinetul victimei, cu ajutorul camerelor de supraveghere. Bărbatul a fost arestat. Urmează detalii cu un puternic impact emoțional.

O femeie din Galați a plătit trei bărbați să-i ucidă soțul

O crimă în stil mafiot s-a produs în localitatea Buciumeni, din județul Galați, unde o femeie ar fi oferit 2.500 de lei pentru doi bărbați din sat care să îi omoare soțul, cetățean italian, cu 30 de ani mai în vârstă ca ea, și totul să pară un incident casnic.

Marș mut la Timișoara dedicat victimelor tăcute ale violenței domestice

Tăcerea poate fi și ea o formă de protest. Au demonstrat-o, la Timișoara, peste 400 de oameni care au luat parte la un marș mut, dedicat Zilei Internationale de Încetarea a Violenței asupra Femeilor. Printre participanți s-au aflat victime ale violentei domestice care și-au găsit adăpost în Centrele Direcției de Asistența Socială Timișoara.

Medicul din Timișoara care și-a bătut copilul a fost reținut. Chirurgul și-a justificat gestul prin faptul ca minorul ar fi furat importante sume de bani din casă

Medicul din Timișoara care și-a bătut copilul până l-a băgat în spital a fost reținut. Bărbatul nu este la primul incident de acest gen. În urma cu doi ani a fost condamnat la închisoare cu suspendare pentru ca a bătut-o pe mama copilului, de care intre timp a divorțat. Băiatul este acum în grija mamei și va avea nevoie de consiliere psihologica.

Două surori din Bacău au fost violate de concubinul mamei. Bărbatul a fost arestat

Caz revoltător într-o comună din județul Bacău. Două fete de 15 și 17 ani au fost violate vreme îndelungată de concubinul mamei. Grav este că femeia știa ce se întâmplă, dar, de frică, nu l-a denunțat pe bărbat. După 2 ani de chin pentru copilele ei, mama s-a plâns polițiștilor. Bărbatul a fost arestat preventiv. Atenție, informații cu impact emoțional!

Ultima Oră

Cele mai citite