Anchetă la Ambulanța Argeș. Șefii verifică de ce salvarea a ajuns cu întârziere și a uitat un pacient

Este anchetă la Serviciul de Ambulanță Argeș, după ce ieri o asistentă a lăsat la locul intervenției o victimă înjunghiată și l-a preluat doar pe agresor, care a încercat să se sinucidă. S-a descoperit acum și că echipajele au ajuns târziu pentru a acorda primul ajutor, în ciuda numărului mare de apeluri la 112. Nu sunt ambulanțe destule și nici medici, spune șeful seviciului. Care promite însă că vinovații vor fi sancționați.

O viață în teroare. Violența domestică afectează zeci de mii de femei anual

Departe de ochii societății, zeci de mii de femei din România trăiesc o viață în chin. Călăi le sunt chiar oamenii care le-au jurat să le protejeze. Așa apar, în spatele ușilor închise, adevărate drame. An de an, numărul cazurilor de violență domestică crește alarmant la noi în țară. Bătăile crunte, tortura psihică și tăcerea lasă răni care nu se vindecă. Și, uneori, dau naștere altor drame.

Polițiștii vor primi puteri sporite în cazurile de violență domestică

Femeile abuzate de soţ vor avea, în sfârşit, legea de partea lor. Un proiect, aprobat în ședinta de guvern, le dă voie poliţiştilor să emită, pe loc, un ordin de protecţie provizoriu împotriva partenerului violent. În plus, în cazul unui conflict domestic, poliţiştii pot intra în locuinţă chiar şi fără acceptul proprietarului.

Un alt caz de violență în școală. Un băiat a fost bătut cu pumnii de tatăl unui coleg

Un baiat de clasa a 8-a din judetul Timis a fost lovit cu pumnii de tatal unui coleg, chiar in clasa, la scoala din Sânmihaiu Român. Elevul bătut și fiul agresorului ar fi avut mai multe dispute în ultimele zile. Așa că unul dintre ei și-a chemat tatăl la școală. Familia victimei a facut plângere la poliție, dar agresorul nu a fost audiat până acum. A aflat că îl caută poliția și a sunat să anunțe că se va prezenta mâine cu avocatul.

Ultima Oră

Cele mai citite