violenţă domestică
Caz grav la Râmnicu Sărat. O femeie a fost înjunghiată chiar în centrul în care se refugiase ca să scape de bătăile concubinului. Rănile sunt atât de grave, încât medicii au decis să o transfere la un spital din Capitală. Agresorul a reușit să fugă, dar s-a predat la poliție după câteva ore și a fost reținut. Informații care vă pot afecta emoțional.
Anchetă la Ambulanța Argeș. Șefii verifică de ce salvarea a ajuns cu întârziere și a uitat un pacient
Este anchetă la Serviciul de Ambulanță Argeș, după ce ieri o asistentă a lăsat la locul intervenției o victimă înjunghiată și l-a preluat doar pe agresor, care a încercat să se sinucidă. S-a descoperit acum și că echipajele au ajuns târziu pentru a acorda primul ajutor, în ciuda numărului mare de apeluri la 112. Nu sunt ambulanțe destule și nici medici, spune șeful seviciului. Care promite însă că vinovații vor fi sancționați.
O viață în teroare. Violența domestică afectează zeci de mii de femei anual
Departe de ochii societății, zeci de mii de femei din România trăiesc o viață în chin. Călăi le sunt chiar oamenii care le-au jurat să le protejeze. Așa apar, în spatele ușilor închise, adevărate drame. An de an, numărul cazurilor de violență domestică crește alarmant la noi în țară. Bătăile crunte, tortura psihică și tăcerea lasă răni care nu se vindecă. Și, uneori, dau naștere altor drame.
Un guardian de la Penitenciarul Poarta Albă şi-a bătut și încătuşat bunicul
Un gardian al penitenciarului Poarta Albă şi-a bătut bunicul şi l-a încătuşat. Apoi l-a închis în portbagaj si a plecat cu maşina. Rudele au anunţat poliţia, care l-a prins pe gardian în trafic.
Polițiștii vor primi puteri sporite în cazurile de violență domestică
Femeile abuzate de soţ vor avea, în sfârşit, legea de partea lor. Un proiect, aprobat în ședinta de guvern, le dă voie poliţiştilor să emită, pe loc, un ordin de protecţie provizoriu împotriva partenerului violent. În plus, în cazul unui conflict domestic, poliţiştii pot intra în locuinţă chiar şi fără acceptul proprietarului.
Timiș: Bărbatul care l-a bătut pe colegul fiului său în sala de clasă a fost reținut
Bărbatul care a agresat un elev, în sala de clasă, la o școală din județul Timiș, a fost reținut. Este decizia anchetatorilor, care îl acuză de loviri şi alte violenţe.
Violență în familie: Un bărbat condamnat la închisoare pentru crimă își terorizează mama după eliberare
De ani de zile, o mamă trăiește o adevărată dramă din cauza fiului ei. Terorizată de cel căruia i-a dat viață, femeia a obținut chiar un ordin de restricție împotriva propiului copil. Actul nu a fost suficient pentru a o proteja. Bărbatul a încălat ordinul, a amenințat-o și a bătut-o crunt. Pe ea, dar și pe mătușa lui.
Violența în familie. O femeie din Argeș se teme că ar putea fi ucisă de fostul soț
O femeie din Argeș se teme că ar putea deveni o nouă victimă a violenței în familie, după modelul crimei petrecute la o grădinița din București. Femeia a obținut un ordin de restricție împotriva soțului violent, dar acesta continuă s-o amenințe și face presiuni asupra ei să se întoarcă acasă.
Un alt caz de violență în școală. Un băiat a fost bătut cu pumnii de tatăl unui coleg
Un baiat de clasa a 8-a din judetul Timis a fost lovit cu pumnii de tatal unui coleg, chiar in clasa, la scoala din Sânmihaiu Român. Elevul bătut și fiul agresorului ar fi avut mai multe dispute în ultimele zile. Așa că unul dintre ei și-a chemat tatăl la școală. Familia victimei a facut plângere la poliție, dar agresorul nu a fost audiat până acum. A aflat că îl caută poliția și a sunat să anunțe că se va prezenta mâine cu avocatul.

