Viituri şi grindină, după căldură, în județele Sibiu și Buzău

Episod de vreme extremă, marți după-amiază, în mai multe județe din România. În Sibiu, o ploaie violentă însoțită de grindină, iar la Buzău, mai multe râuri și pâraie au ieșit din matcă, din cauza averselor. Autoritățile au intervenit în zonele afectate și monitorizează cotele apelor.

După caniculă, temperaturile au scăzut brusc în toată țara, iar la munte au coborât sub zero grade. Vijeliile și grindina au provocat pagube în peste 20 de județe

Căldura toridă a lăsat locul furtunilor violente în majoritatea regiunilor țării. În doar 24 de ore vremea s-a schimbat radical, iar temperaturile au scăzut dramatic, în unele regiuni până la jumătate din valorile de miercuri. Vijeliile, grindina și vântul năprasnic au pus la pământ zeci de arbori, au distrus acoperișuri și mașini, după ce miercuri patru oameni și-au pierdut viaţa din cauza fenomenelor meteo extreme. Atenție, sunt informații care vă pot afecta emoțional!

Iohannis, în contextul fenomenelor meteo extreme: Trebuie să ținem cont de avertizările meteorologice și să dezvoltăm continuu sistemele de avertizare timpurie

În contextul fenomenelor meteo extreme, înregistrate în ultima perioadă, președintele Klaus Iohannis a publicat joi pe o rețea de socializare un mesaj în care îndeamnă populația să țină cont de avertizările transmise de meteorologi și a subliniat că este importat să se investează în dezvoltare de sisteme de detecție timpurie.

Ultima Oră

Cele mai citite