Izolați pe munte din cauza unei viituri, salvați de jandarmi

Doi bărbați au fost salvaţi după ce au fost surprinşi de precipitaţiile abundente căzute în nordul judeţului Argeş. Cu toate că în zonă era valabilă o avertizare cod portocaliu, cei doi frați s-au aventurat pe munte, iar din cauza viiturii, nu au mai putut continua drumul.

Furtuni în multe judeţe ale țării. Circulația a fost blocată temporar pe 3 drumuri naționale. Copac căzut pe o mașină aflată în mers, în Mehedinți. Apele râului Putna au trecut peste podul provizoriu de la Vadu Roșca

Mai multe localităţi au rămas fără curent electric, iar pe Valea Prahovei au fost probleme cu apa potabilă în staţiuni, din cauza ploilor torenţiale din timpul nopţii. Aversele au continuat toată ziua, iar circulaţia pe DN1 şi pe drumul naţional 73 către Târgovişte a fost oprită temporar de mai multe ori din cauza cantităţii mari de apă. Din Mehedinți, Caraș-Severin și până în Vrancea, telefoanele au sunat continuu la inspectoratele pentru situații de urgență - fie că a fost vorba de inundații, de căi de acces blocate sau fire de electricitate rupte.

Cod galben de viituri în 11 bazine hidrografice

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor anunță că, în urma ploilor abundente, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenţie în bazinele hidrografice Someşul Mic, Crişul Repede, Crişul Negru, Crişul Alb, Mureş, Bega, Timiş, Bârzava, Olt, Argeş, Ialomiţa.

Ultima Oră

Cele mai citite