Sinistrații din Bilieşti, Vrancea, lăsați în voia sorții după viiturile devastatoare

Lăsați în voia sorții după potop. Așa se simt sinistrații din Bilieşti, județul Vrancea, după retragerea apelor care au lăsat în urmă prăpăd. La o lună după viiturile devastatoare, oamenii nu pot locui în casele pline de igrasie. Dar nici ajutoare nu au primit. Și spun că autoritățile i-au abandonat, iar comisiile de evaluare au subevaluat pagubele suferite.

Oameni evacuați, case și gospodării inundate. Este în vigoare o avertizare Cod Portocaliu de furtuni

Furtunile au făcut din nou prăpăd. Mai mulți oameni au fost evacuați din calea apelor în zona Moldovei. Fulgerele și trăsnetele au luat o viață în Neamț și au lovit un bloc în Prahova. Iar vremea extremă se dezlănțuie și în orele următoare. O avertizare Cod Portocaliu de vijelii este în vigoare până mâine dimineață, pentru mai bine de jumătate dintre județe.

Viituri în Harghita și Prahova. Au fost coduri roşii de inundaţii, ploi violente şi grindină

Ploile continuă să facă prăpăd în multe zone din țară. Au fost coduri roşii de inundaţii, ploi violente şi grindină în localităţi din multe judeţe. În Harghita, zeci de gospodării din nodul județului au fost inundate, iar 11 persoane au fost evacuate pentru a nu fi luate de viituri. Multe dintre animalele oamenilor nu au mai putut fi salvate însă. Şi în Prahova, viitura a trecut nemilos peste casa unei familii.

Ultima Oră

Cele mai citite