Inundațiile din Suceava și Neamț au lăsat în urma lor peisaje dezolante. Arafat: Stare de alertă în Broșteni. Oamenii au nevoie de materiale, apă potabilă și generatoare
Situație critică în orașul Broșteni din județul Suceava, lovit puternic de revărsarea apelor. Pompieri și voluntari încearcă să înlăture urmele lăsate de viituri și să repare din defecțiuni. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a ajuns și el în oraș, după opririle în alte locuri din județ, unde inundațiile au făcut prăpăd.
Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) se va întruni, marți seară, pentru a decide declararea stării de alertă pentru orașul Broșteni din județul Suceava, puternic afectat de inundațiile din cursul zilei de duminică, a anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat.
”Pentru a simplifica modul de acțiune, urmează să fie declarată astăzi starea de alertă pe localitatea Broșteni. Se va întruni CNSU pentru declararea stării de alertă care va face mai ușoară modalitatea în care vor implementa soluțiile în această zonă”, a afirmat Arafat.
Șeful DSU a precizat, de asemenea, că în zona Broșteni vor ajunge, de miercuri, cu sprijinul Consiliului Județean Suceava și al Guvernului, ajutoare de urgență, precum alimente, apă, module de cazare, carburant.
El a subliniat că prioritatea la acest moment este restabilirea căilor de acces.
Raed Arafat a precizat, de asemenea, că operațiunile de salvare din Broșteni au fost cele mai ample de acest gen din România.
”Aici s-a operat poate cea mai amplă operațiune de salvare aeriană, cu cinci elicoptere. Aproape 111 persoane au fost evacuate pe cale aeriană, pe lângă cele care au fost evacuate pe cale terestră și poate așa au fost prevenite alte tragedii care puteau să apară”, a adăugat Arafat.
Case distruse complet de furia apelor, mașini îngropate în mâl, copaci prăbușiți și multe gunoaie au rămas în urma viiturii, în zona Broșteni din Suceava. Sute de familii sunt afectate, iar oamenii încearcă acum să își croiască drum spre locuințele pline de aluviuni.
Echipe de intervenție din 8 județe și voluntari muncesc pentru a deschide căi de acces spre locuințe. Se lucrează la degajarea și curățarea drumurilor și la evacuarea apei.
În satul Neagra, cel mai afectat de inundații, este forfotă continuă de utilaje și oameni. Rețeaua de electricitate a fost distrusă în totalitate. Utilajele lucrează continuu pentru a degaja căile de acces.
Este nevoie urgentă de rezervoare pentru apă potabilă, pompe echipate cu furtun de absorbție și de evacuare, canistre pentru benzină și generatoare de curent. Dar și de forță de muncă, lopeți și alte unelte.
Alin Găleată, purtător de cuvânt, ISU Bucovina Suceava: Ne creăm acces către zonele izolate. Avem multe utilaje, persoane fizice, voluntari, iar instituțiile publice sunt aici cu 232 de cadre: pompieri, jandarmi, polițiști.
Trei persoane au murit în inundații: un bărbat și două femei. Bărbatul de 66 de ani încerca să salveze câinii din curte când a fost luat de ape.
Marcela Oprea, soția bărbatului decedat: Nici două minute nu a durat. Nu era nimic și apoi a crescut apa. Am zis să fugim cu câteva haine.
Peste 2.500 de persoane au fost afectate de viiturile produse în zonă. Sunt pagube în peste 500 de gospodării, două poduri au fost distruse, iar pe DN17B spre Broșteni se circulă în continuare cu dificultate.
Alexandru Hurjui, primarul orașului Broșteni: Nu avem o informație clară că avem persoane dispărute, considerăm că nu avem. Avem nevoie de sprijin. Pentru noi e important să decongestionăm drumul național. Nu mai avem infrastructură, nu mai avem asfalt, podurile sunt în apă.
Președintele și premierul au transmis condoleanțe familiilor îndoliate și au promis sprijin pentru toți cei afectați de inundații.
Șeful statului a cerut inclusiv consolidarea infrastructurii de apărare împotriva dezastrelor naturale.
Ilie Bolojan, prim-ministru: Mesaj de compasiune pentru familiile cu victime în județul Suceava, în furtună și viituri. Asigur de sprijinul Guvernului României. De când a apărut fenomenul, toate forțele din Moldova – MAI și serviciile județene – intervin. Am salvat oameni.
Elicopterele SMURD și-au încheiat misiunile de evacuare. 120 de persoane au fost salvate de echipajele aeriene, iar 85 au fost evacuate terestru.
Ilie Bolojan: „Vom asigura sprijinul financiar pentru infrastructură și pentru cei care au avut case afectate”
În județul Suceava, echipele de intervenție au acționat luni seară până la ora 22 pentru a scoate din case oamenii surprinși de apele învolburate. Acțiunile aeriene au fost asistate, iar în prezent nu mai sunt persoane aflate în pericol sau urgențe medicale.
În județul Neamț, 890 de persoane au fost nevoite să își părăsească locuințele. Cei mai mulți dintre oameni s-au întors acasă după ce apele s-au retras. Din fericire, peste noapte nu au fost și alte probleme majore, deși au fost anunțate cod roșu și cod portocaliu în zonă.
Au fost inundate două curți din Comuna Udești și patru gospodării din zona municipiului Vatra Dornei, însă pompierii militari au intervenit imediat. Între timp autoritățile locale au lansat mesaje și apeluri pentru donații și voluntariat.
În municipiul Piatra Neamț a fost deschis un centru de colectare, iar primăria orașului Broșteni și prefectura Suceava au lansat de asemenea apeluri de solidaritate pentru ca oamenii să vină în sprijinul comunităților afectate din Broșteni, Stulpicani și Ostra.
Este nevoie de apă, alimente, haine, saltele, materiale de construcții și sprijin în teren.
În județul Iași, peste noapte, a plouat torențial, astfel că intervențiile pompierilor s-au ținut lanț. Aceștia au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a izbucnit luni seară. Au luat foc în jur de 10 hectare de miriște. Cel mai probabil incendiul a fost provocat de un fulger care a lovit un transformator.
De asemenea au fost solicitate echipe de intervenție în diferite zone din municipiul Iași și din orașul Pașcani, unde mai mulți arbore au căzut peste mașini parcate. Iar în curtea spitalului CI Parhon din municipiul Iași, un arbore s-a prăbușit peste o ambulanță aflată în staționare. Din fericire, înăuntrul ambulanței nu se aflau în acel moment pacienți și nici personal medical.

