Viituri şi grindină, după căldură, în județele Sibiu și Buzău
Episod de vreme extremă, marți după-amiază, în mai multe județe din România. În Sibiu, o ploaie violentă însoțită de grindină, iar la Buzău, mai multe râuri și pâraie au ieșit din matcă, din cauza averselor. Autoritățile au intervenit în zonele afectate și monitorizează cotele apelor.
În județul Buzău, după o rupere de nori violentă apele au ieșit din matcă în două sate din comuna Viperești.
Zeci de curți s-au inundat de șuvoaie și mâl. Sătenii spun că apele au crescut brusc și nici cu mașina nu s-a mai putut înainta pe drumuri.
Autoritățile locale au intervenit cu un buldo-excavator ca să curețe căile de acces.
Și în Sibiu, o ploaie torențială însoțită de căderi de grindină s-a abătut asupra orașului. Nu au fost pagube mari, dar imaginile au devenit virale pe rețelele sociale.
De altfel, pentru o mare parte din țară a fost emis un cod galben de instabilitate atmosferică accentuată.
A fost emisă și o avertizare hidrologică pentru 10 județe din centrul și sudul țării. Sunt așteptate scurgeri importante de pe versanți, torenți și pâraie, precum și viituri rapide pe râurile mici, cu riscuri crescute de inundații.

