Situație alarmantă din cauza gripei. Numărul deceselor a ajuns la 87

Situaţie îngrijorătoare! Numărul deceselor din cauza gripei a ajuns la 87. De trei ori mai mult faţă de anul 2017. Medicii dau vina pe rata de vaccinare, care este mult mai mică decât cea recomandată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Tocmai de aceea, e posbil ca după ce legea vaccinării va intra în vigoare, măcar medicii să fie obligaţi să fie imunizaţi antigripal.

Noi decese cauzate de gripă. Institutul Cantacuzino va analiza mutațiile genetice ale virusurilor de la noi

Gripa ia tot mai multe vieţi. Încă trei decese au fost confirmate astăzi. Sunt deja 40 de morţi, faţă de 27 - câţi au fost în tot sezonul trecut. Şi asta, în condiţiile în care, anul acesta, sezonul gripal a început mai târziu. La Institutul Cantacuzino, specialiştii vor analiza mutaţiile genetice ale virusurilor de la noi, pentru a afla dacă au devenit mai agresive.

Gripa face noi victime. Numărul deceselor a ajuns la 29

Gripa face noi victime. Alţi trei oameni au murit din cauza acestei boli. Este vorba despre doi bărbaţi de 35, respectiv 41 de ani, din Iaşi şi de o femeie de 84 de ani din Capitală. Cele 3 victime aveau şi alte probleme medicale. Deşi oficial nu a fost declarată epidemie de gripă, numărul deceselor creşte alarmant de la o zi la alta. Acum, a ajuns la 29. Nu doar spitalele sunt în alertă, ci şi şcolile.

Încă patru decese provocate de gripă. Toţi pacienţii aveau şi alte probleme de sănătate

Doi bărbaţi, unul de 48 de ani din Iaşi şi altul de 76 din Bihor, şi două femei, una din oraşul Pâncota, Arad, de 65 de ani şi alta din Călăraşi (63 de ani) sunt ultimele cazuri confirmate. Toţi cei trei pacienţi aveau şi alte probleme de sănătate, dar virusul gripal a fost cel care le-a grăbit sfârşitul. Numărul deceselor provocate de gripă în acest sezon a ajuns la 22.

O femeie de 60 de ani a murit de gripă la Galați. Numărul persoanelor decedate a ajuns la 18

O femeie de 60 de ani din Galaţi a murit sâmbătă din cauza gripei. Femeia avea şi alte probleme medicale. Este al 18-lea deces provocat de virusul gripal în acest an, anunţă Institutul Naţional de Sănătate Publică. Unităţile de primiri urgenţe sunt pline cu oameni care au simptome specifice bolii. Potrivit medicilor, principalul mijloc prin care ne putem proteja este vaccinarea. Ei recomadă în special imunizarea bătrânilor, a femeilor însărcinate, a bolnavilor cronic şi a copiilor. Orice bebeluş mai mare de 6 luni poate fi imunizat.

Ultima Oră

Cele mai citite