transplant organe
Românii cu dare de mână își cumpără viaţa pe internet. Disperați că nu găsesc organe pentru transplantul de rinichi sau ficat, ajung în plasele lumii negre a traficului de organe. La un click distanță li se promite că vor avea șansa să traiască normal, dacă sunt dispuși să plătească peste o sută de mii de euro. O practică ilegală și periculoasă. Riscul este însă asumat, pentru că la noi, sunt prea puțini donatori. Doar 25 de familii au fost de acord anul acesta să doneze organele celor dragi, după ce au intrat în moarte cerebrală.
Organe care puteau salva vieți, irosite. Inima și plămânii unui donator din Piatra Neamț nu au ajuns la transplant
Organe care ar fi putut salva vieţi au fost irosite. Inima şi plămânii unui tânăr donator de la spitalul din Piatra Neamţ nu au mai ajuns la vreun transplant. Cei implicaţi în prelevare au fost dezamăgiţi să afle că nu s-a găsit primitor pentru cord, deşi sunt zeci de bolnavi care aşteaptă o inimă. Nici nu s-a pus problema transplantului cardiac, susţine Ministerul Sănătăţii. Plămânii puteau fi şansa cuiva din Germania, dar avionul de acolo nu a putut pleca la timp.
Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal din Cluj și-a reluat activitatea
Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal din Cluj și-a reluat activitatea. Patru pacienți au primit rinichi, după ce timp de câțiva ani, au fost trecuți pe listele de așteptare. Conducerea institutului a pus la punct modul în care pacienții sunt selectați și a reușit să achite o mare parte din datorii.
Al doilea transplant pulmonar din România, efectuat la spitalul "Sfânta Maria" din Capitală. Evoluția pacientului este favorabilă
Al doilea transplant de plămâni din România a fost făcut în noaptea de luni spre marți la spitalul "Sfânta Maria" din București. Pacientul are 47 de ani și se simte bine după operație. E nevoie însă de câteva luni până când medicii vor putea spune sigur că intervenția a fost un succes. Donatorul este un tânăr din Târgu Mureș, care era în moarte cerebrală.
Suceava: Prima prelevare de organe din an a salvat patru vieți
Patru vieţi au fost salvate în urma unei tragedii petrecute în judeţul Suceava.
Pacienții români cer extinderea acordului cu Eurotransplant. Ţara noastră are acum acord doar pentru transplantul pulmonar
România ar trebui să extindă acordul cu Eurotransplant pentru toate organele, cer, disperaţi, pacienţii. Astfel, cei care se află pe listele de aşteptare ar avea o şansă în plus, la viață: ar putea primi o nouă inimă, un ficat sau rinichi, de la donatori străini. Ţara noastră are acum acord doar pentru transplantul pulmonar.
Numărul donatorilor de organe a scăzut după scandalul Lucan. Rudele pacienților în moarte cerebrală nu-și mai dau acordul pentru prelevare
Cazul Lucan are efecte devastatoare asupra pacienților. Neregulile care au ieşit la iveală le-au făcut pe rudele pacienților care ajung în moarte cerebrală să nu își mai dea așa ușor acceptul pentru prelevarea organelor. Asociația Transplantaților din România cere reformarea întregului sistem.
Premieră medicală la Iași: Transplant de rinichi între gemeni
Va putea să-şi facă meseria în continuare după ce a primit un rinichi de la fratele geamăn. Este povestea lui Cornel, un muzicant cunoscut din Bârlad, care a scăpat de calvarul dializei. Este pentru prima oară când se face la Iaşi un transplant de rinichi între gemeni. Compatibilitatea aproape perfectă face recuperarea mult mai uşoară iar riscul ca organismul sa respingă organul este aproape zero.
Propunere controversată: orice persoană în moarte cerebrală să devină donator, dacă nu şi-a declarat refuzul în timpul vieţii
Propunere controversată din partea Asociaţiei Transplantaţilor din România. Membrii ONG-ului vor ca orice persoană aflată în moarte cerebrală să devină donator, dacă nu şi-a declarat explicit refuzul în timpul vieţii. Măsura, care funcţionează în alte ţări, ar urma să rezolve problema numărului redus de donatori.

