Cinci vieți salvate de un adolescent aflat în moarte cerebrală

Prima donare de organe din acest an la Iaşi. Au fost prelevate de la un adolescent de 15 ani, aflat în moarte cerebrală. Băiatul suferise un anevrism cerebral, iar părinții au fost de acord ca organele fiului lor să fie donate. Gestul lor extraordinar va duce la salvarea a cinci vieți.

România, la coadă clasamentului european în privința donării de organe. Anul trecut au fost prelevate organe de la doar 38 de persoane aflate în moartea cerebrală

Mii de români sunt pe listele de aşteptare pentru un transplant de organe care le-ar putea salva viaţa. Numai pentru un transplant de rinichi aşteapta 5 mii de pacienți, victime ale unui sistem care funcţionează greu. Persoane care susțin cauza donării de organe au ieşit în stradă pentru a sensibiliza opinia publică.

Inima unei femei aflată în moarte cerebrală a fost irosită deși familia își dăduse acordul pentru prelevare. De vină ar fi birocrația

Caz revoltător la Iași. Inima unei femei aflată în moarte cerebrală a fost irosită deși familia își dăduse acordul pentru prelevare. De vină ar fi birocrația, spun responsabilii din sistem. Nici tesutul epidermic nu a fost prelevat pentru că în Romania nu există o bancă de piele. Medicii au reușit totuși să transplanteze ficatul, rinichii și corneea.

Inima unei fetițe de 8 ani, transplantată unui băiețel cu insuficiență cardiacă. Este al doilea transplant pediatric de cord din România

O familie din Oradea a putut să treacă peste durerea pierderii copilului şi a acceptat ca organele să îi fie donate, pentru a salva alte vieţi. La Târgu Mureș, inima a fost deja transplantată unui băieţel de 10 ani. Este unul dintre rarele cazuri de prelevare de organe de la copii şi al doilea transplant pediatric de cord din România.

Ultima Oră

Cele mai citite