O femeie de 80 de ani a ajuns donatoare de organe după un accident cerebral. Ficatul ei a salvat viața unui bărbat de 64 de ani, cu cancer hepatic

La 80 de ani, după ce firul vieţii sale a ajuns la capăt, a dat şanse altor suferinzi. După un atac cerebral suferit în zi de mare sărbătoare, o femeie octogenară a devenit donatoare de organe, la Spitalul Militar Central din București. Ficatul a fost transplantat unui bărbat de 64 de ani, care avea cancer hepatic. Medicii spun că a fost o muncă de echipă fabuloasă, cu specialişti din trei spitale.

Vieți salvate după moarte. Patru donatori de organe și țesuturi într-o singură zi

Se schimbă încet mentalitatea românilor, şi în faţa unei tragedii aleg să dea şansă altor vieţi care depind de un transplant. În numai 24 de ore, medicii au avut 4 donatori de organe şi tesuturi, cum nu s-a mai întâmplat de mulţi ani. Între ei şi un pacient transplantat. 10 suferinzi vor primi rinichi, ficat sau plămâni şi mult mai mulţi vor avea o viaţă altfel, prin transplant de ţesuturi.

9 vieți au fost salvate cu ajutorul transplantului, după ce rudele a doi pacienți aflați în moarte cerebrală au fost de acord cu prelevarea de organe

Două familii din Capitală au reușit să fie mai puternice decât durerea pierderii celor dragi. Au găsit forța de a aduce speranță pentru alți oameni. 9 vieți au fost salvate în ultimele 24 de ore cu ajutorul transplantului. Rudele a doi pacienți aflați în moarte cerebrală la două spitale din Capitală au fost de acord cu prelevarea de organe. Medicii le-au putut oferi astfel o șansă la viață celor aflați în situații limită.

Maraton al echipelor de prelevare şi transplant de la Iași. Opt pacienți au primit șansa la o viață nouă

Maraton al echipelor de prelevare şi transplant de la Iaşi. Specialiştii de la mai multe spitale din oraş au facut două prelevări în zile consecutive, de la personae în moarte cerebrală. Patru pacienți aflați pe listele de așteptare pentru transplant de rinichi, două de pe lista de transplant hepatic şi alte două personae cu probleme oftalmologice au căpătat şansa la o viaţă normală după transplanturile efectuate în acest weekend. De la începutul anului, la Iaşi au avut loc trei prlevări de organe, un record pentru un interval de timp atât de scurt.

Ultima Oră

Cele mai citite