Vremea bună ţine deschise Transalpina şi Transfăgărăşanul

Vremea bună ţine deschisă Transalpina, cea mai înaltă şosea din ţara noastră. Şoferii pot circula în continuare fără restricţii, deşi în alţi ani, Transalpina se închidea cel mai târziu pe 20 octombrie. Cei care au aflat că drumul e deschis nu au stat pe gânduri şi au plecat să admire culorile toamnei în toată splendoarea lor.

A nins la munte, este zăpadă pe Vârful Omu și pe Transalpina

Temperaturile au scăzut în toată ţara, iar la munte, la peste 1.700 de metri altitudine, a nins şi a căzut lapoviţă. Stratul de zăpadă are peste 10 centimetri pe Transalpina, iar drumarii au decis să închidă circulația temporar. Şi la Vârful Omu, peisajul este hibernal.

Temperaturi negative la Miercurea Ciuc şi Harghita

S-au înregistrat temperaturi negative, duminică dimineaţă, în Harghita. La Miercurea Ciuc, termometrul arăta minus doua grade şi jumătate. Chiar dacă nu este ceva neobişnuit, localnicii încă mai speră ca iarna să nu se fi instalat de-a binelea.

Mărioara Băbu, ciobăniţa de pe Transalpina, declarată de autorităţi Tezaur Uman Viu

Când vorbim de tezaur, ne gândim cel mai adesea la podoabe din metale preţioase, nestemate sau alte obiecte de mare valoare. Însă există adevărate comori şi printre oameni. Mărioara Băbu, o faimoasă ciobăniţă din județul Gorj e declarată de autorităţi Tezaur Uman Viu. Diploma i-a fost înmânată într-o festivitate cu zeci de oameni, turiști sau apropiați ai băciței.

Ultima Oră

Cele mai citite