Transalpina
Circulația rutieră se desfășoară îngreunat pe Transalpina, în zona Pasului Urdele, din cauza cantităților mari de pietre și de pământ căzute de pe versanți pe partea carosabilă, în urma ploilor abundente înregistrate în noaptea de duminică spre luni, a anunțat Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), conform Agerpres.
S-a redeschis Transalpina. Circulația rutieră este însă interzisă între orele 20:00 - 7:00
Transalpina, şoseaua construită la cea mai mare altitudine din România, a fost redeschisa circulatiei. Drumarii au reuşit să o cureţe cu 4 zile mai devreme decât se aşteptau.
Transalpina va fi redeschisă după jumătatea lunii aprilie
Transalpina e acoperită şi acum de un strat gros de zăpadă, aşa că şoseaua va fi deschisă traficului abia luna viitoare şi nu pe 31 martie, cum era stabilit iniţial. E totuşi un pas înainte faţă de anul trecut, când pe traseu s-a putut circula abia la începutul verii. În zonă sunt sute de pensiuni şi hoteluri, iar afacerile proprietarilor depind direct de fluxul de turişti.
Ploi şi ninsori în jumătatea de sud a ţării. Temperaturile vor creşte accentuat în zilele următoare: joi vor ajunge la 18 grade
Iarna a avut o nouă răbufnire în weekend. În sudul ţării a nins abundent. Chiar şi în noaptea de duminică spre luni s-a depus un strat de zăpadă, iar şoferii au simţit din plin pe şosele capriciile vremii. Meteorologii spun însă că temperaturile vor creşte accentuat în zilele următoare, iar joi vor ajunge chiar şi la 18 grade.

