Solidaritate între generații. O lume pentru toate vârstele. 12 august, Ziua internaţională a tineretului

Pentru a atinge Obiectivele de Dezvoltare Durabilă (ODD), lumea trebuie să valorifice întregul potențial al generațiilor, iar cheia este solidaritatea între generații. Trebuie să colaborăm pentru a promova relații și parteneriate de succes şi care să ne asigure că „nimeni nu este lăsat în urmă”. În timp ce solidaritatea între generații și preocuparea pentru generațiile viitoare sunt necesare în abordarea problemelor globale – Secretarul General al ONU a prezentat recent noi recomandări privind reînnoirea solidarității intergeneraționale – rămân încă multe provocări.

Unul dintre tinerii dispăruți la Costinești a fost găsit decedat. A patra zi cu steag roșu pe litoral

Căutări cu final tragic la Constanța. Unul dintre cei doi tineri dispăruți, marți seara, în mare la Costinești a fost găsit cu ajutorul unui elicopter care survola zona. Trupul lui era în apropierea digului. În continuare, marea e agitată și pe tot litoralul e arborat steagul roșu care interzice intrarea în apă. Unii turiști sunt însă revoltați și vor cu orice preţ să facă o baie astfel că s-au gândit chiar să dea declarații pe proprie răspundere. Atenție, urmează detalii cu impact emoțional!

SEMNAL DE ALARMĂ | Băuturile energizante aduc crize și probleme cu inima. Mulți tineri ajung la spital cu infarct și chiar cu accident vascular

Tinerii au înlocuit apa cu energizantele și sucuri bogate în cofeină. Este semnalul de alarmă tras de medicii care, în ultimii ani, au observat un fenomen ingrijorător. Vârsta celor care consumă astfel de băuturi este din ce în ce mai mică. Și mai grav este că mulți tineri ajung la spital cu infarct și chiar cu accident vascular.

S-au întors din Iadul alb. Poveștile unor tineri care au reușit să se salveze după ani în șir petrecuți la dezintoxicare

Au fost în Iad și s-au întors. Au renunțat la școală, s-au înstrăinat de familii, și-au văzut prietenii arestați sau morți. Totul, din cauza stupefiantelor pe care au început să le consume chiar din copilărie. Sunt poveștile multor tineri care au reușit să se salveze după ani în șir petrecuți la dezintoxicare. O nouă clinică se va deschide la Timișoara pentru toți cei care vor să renunțe la dependența de droguri.

Consumul de droguri crește în rândul tinerilor, iar specialiștii antidrog sunt puțini, fără finanțare și lipsiți de idei moderne

Cu cortul, foaia și pixul! Așa fac autoritățile prevenție în cazul consumului de droguri. Ca acum 20 de ani, spun specialiștii, și explică astfel creșterea consumului, mai ales printre tineri. Este un adevărat fenomen în întreaga Uniune Europeană, însă la noi, Agenția Antidrog nu are nici oameni și nici idei moderne ca să îi țină pe români departe de otrava drogurilor.

Ultima Oră

Cele mai citite