Valorile termice maxime vor scădea cu peste zece grade începând de miercuri. Prognoza meteo până pe 20 iulie

Vremea va continua să fie caniculară la nivelul întregii ţări în următoarele două zile, însă de miercuri regimul termic va scădea semnificativ, iar temperaturile maxime vor scădea cu peste zece grade, pe fondul unor perioade de instabilitate atmosferică, reiese din prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), pentru intervalul 7 - 20 iulie.

Analiza Info Clima: Cât de cald devine județul tău

Datele arată că România a experimentat o schimbare climatică semnificativă în ultimii 30–40 de ani iar perioada post-1990 marchează o încălzire rapidă și persistentă, în acord cu tendințele globale. România se confruntă cu valuri de căldură tot mai frecvente, intense și de durată extinsă, ca urmare a schimbărilor climatice. Însă la nivel regional am putea resimți aceste efecte într-un mod diferit ducând la întrebarea: “Cât de mult va fi afectat județul meu de creșterea acestor temperaturi?

Urmează zile de foc, cu maxime de 40 de grade Celsius la umbră, și nopți tropicale. Când se așteaptă averse

A fost o zi toridă de vară, cu temperaturi care au depășit 35 de grade. Dacă vi s-a părut aerul greu de respirat, de marți pregătiți-vă de zile de foc care vor ține până spre finalul săptămânii. Maximele vor ajunge și la 40 de grade Celsius la umbră. Temperatura resimțită, mai ales în localități, pe asfalt, va fi cu mult mai mare.

ANM a transformat Codul galben în Cod Portocaliu de caniculă în vestul ţării

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a transformat, sâmbătă, în Cod Portocaliu atenţionarea meteorologică anterioară Cod galben privind temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic pentru sâmbătă şi duminică, în intervalul orar 12.00-21.00, în vestul ţării.

Ultima Oră

Cele mai citite