Pentru prima dată în ultimii 20 de ani, în București nu s-a așezat strat de zăpadă în primele două luni de iarnă

Ultima săptămână din ianuarie vine cu temperaturi de primăvară. Este mai cald decât în mod normal în această perioadă. Valorile termice sunt și cu 15 grade peste cât ar fi în mod obișnuit. Iar vremea caldă se păstrează până la jumătatea lunii viitoare. În plus, avem și un record: este prima dată în ultimii 20 de ani când în București nu s-a așezat strat de zăpadă până la această dată.

2024, cel mai fierbinte an din istoria măsurătorilor

2024 a fost primul an în care temperaturile globale au depăşit cu 1,5 grade Celsius nivelul din perioada preindustrială. Concluzia aparţine specialiştilor în domeniu de la Centrul Copernicus al Uniunii Europene.

Temperaturi de 45 de grade în Grecia, pericol pentru turiști

Grecia este de mai bine de o săptămână sub cod roşu de caniculă. Temperaturile depăşesc zilnic 40 de grade la umbră, iar în oraşe căldura este insuportabilă. Valul canicular va continua şi în următoarele două săptămâni, au anunţat meteorologii.

Ultima Oră

Cele mai citite