România, încinsă la peste 40 de grade la umbră
Aerul fierbinte a pus și astăzi stăpânire pe România. Județele Dolj, Olt, Teleorman și sudul județelor Vâlcea și Argeș au fost astăzi sub avertizare de Cod roșu de caniculă, iar termometrele au indicat chiar și 40 de grade în aceste regiuni. Aproape la fel de cald a fost și în Banat, sudul Crișanei, dar și în Transilvaniei, în Oltenia și în Muntenia, regiuni pentru care meteorologii au emis un Cod portocaliu de caniculă.
22 June 2024, 19:18 (actualizat 23 June 2024, 00:02)