România, încinsă la peste 40 de grade la umbră

Aerul fierbinte a pus și astăzi stăpânire pe România. Județele Dolj, Olt, Teleorman și sudul județelor Vâlcea și Argeș au fost astăzi sub avertizare de Cod roșu de caniculă, iar termometrele au indicat chiar și 40 de grade în aceste regiuni. Aproape la fel de cald a fost și în Banat, sudul Crișanei, dar și în Transilvaniei, în Oltenia și în Muntenia, regiuni pentru care meteorologii au emis un Cod portocaliu de caniculă.

Luna iunie aduce temperaturi de peste 30 de grade. Meteorologii avertizează că nu vor lipsi fenomenele meteo extreme

Vara începe în forţă cu temperaturi peste 30 de grade în mai multe zone din ţară. Şi aşa se anunţă toată luna iunie, avertizează meteorologii. Va fi mai cald decât în mod obişnuit pentru prima lună de vară, însă nu vor lipsi fenomenele meteo extreme. În câteva zone din țară ploile torenţiale și grindina au pus la pământ culturile, asta în timp ce în multe alte zone e o secetă cumplită.

Ultima Oră

Cele mai citite