Caniculă şi disconfort termic ridicat în Bucureşti, luni şi marţi. Temperaturile urcă până la 37 de grade
Canicula şi disconfortul termic ridicat vor caracteriza vremea din Bucureşti, luni şi marţi, când maximele termice vor atinge 37 de grade Celsius, potrivit prognozei speciale pentru municipiul Bucureşti, publicată duminică de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Astfel, în intervalul 20 iulie, ora 12:00 – 21 iulie, ora 10:00, vremea va fi călduroasă şi disconfortul termic va creşte. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 34 de grade, iar cea minimă va fi de 17 – 20 de grade. Cerul va fi variabil şi vântul va sufla slab până la moderat.
În intervalul 21 iulie, ora 10:00 – 22 iulie, ora 10:00, vremea va deveni caniculară în Capitală, iar disconfortul termic va fi ridicat. Temperatura maximă va fi de 36 – 37 de grade, iar cea minimă de 19 – 22 de grade Celsius. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat.
De altfel, în această perioadă, municipiul Bucureşti se va afla sub incidenţa unui mesaj de atenţionare meteorologică Cod galben ce vizează canicula şi disconfortul termic ridicat.
Meda Andrei, meteorolog ANM, ne oferă mai multe amănunte: Astăzi cel mai cald va fi în sudul Olteniei, în sud-vestul Munteniei. Aici avem Cod galben pentru temperaturi în jurul la 35 de grade. Mâine va fi și mai cald, valul de căldură se va intensifica și se va extinde. Prin urmare, va fi Cod portocaliu pentru temperaturi cuprinse între 37 și 40 de grade în sudul Banatului, de asemenea în vestul și sudul Olteniei, în sud-vestul Munteniei. Va fi și Cod galben cu temperaturi cuprinse între 34 și 37 de grade, iar acesta va fi valabil pentru Crișana, nordul Banatului, de asemenea pentru nordul Olteniei, nord-vestul, centrul, sudul Munteniei. În plus, temperaturi ridicate vor fi și în sud-vestul Transilvaniei și în zona continentală Dobrogei.
Nu scăpăm de valul de căldură. Săptămâna viitoare, prin urmare, vor fi în continuare temperaturi extrem de ridicate, în special în jumătatea de sud a țării și în extremitatea sudică, deci în județele din sudul Olteniei și al Munteniei, vor fi și valori în jur la 40 de grade.
Dorina Popa, prezentator Telejurnal: Ne-am obișnuit deja ca după astfel de zile cu căldură extremă să urmeze vijelii violente. Va fi la fel și în săptămâna care începe mâine?
Și de această dată așteptăm manifestări de instabilitate, luni mai puțin, doar cu totul izolat, în special în zonele de munte. Apoi marți, miercuri, joi, chiar și vineri, să fie la munte și pe alocuri, în centru, în sud, în est, pentru ca la sfârșitul săptămânii acestea să se înmulțească în partea de vest, de nord-vest și de centru a teritoriului. Și în continuare, bineînțeles, zona de munte. La început ele vor fi pe suprafețe ceva mai mici, apoi pe arii tot mai extinse, pe măsură ce va pătrunde un aer mai rece, care va încerca să dezlocuiască acest munte de aer foarte cald din zona țării noastre.

