Temperaturi de aproape 50 de grade în Capitală. ANM: După căldura extremă, vin ploile și vijeliile

Bucureștiul a trecut sâmbătă prin zodia caniculei. În centrul orașului, la ora prânzului, temperatura s-a apropiat de 50 de grade la nivelul asfaltului. Străzile au fost aproape pustii, iar cei care au fost totuși nevoiți să iasă din casă și-au luat măsurile de precauție. Pentru zilele următoare, meteorologii anunță schimbări semnificative. Așa cum ne-am obișnuit deja, după atâtea zile de căldură excesivă, vin furtuni. Săptămâna viitoare, temperatura nu va mai trece de 30 de grade.

Capitala şi șase judeţe din sud, sub Cod roşu de caniculă. Temperaturi de 41 de grade

Vremea rămâne deosebit de caldă în aproape toată țara, cu temperaturi extrem de ridicate și un disconfort termic accentuat. Meteorologii au emis mai multe avertizări de tip cod roșu, portocaliu și galben, valabile până cel puțîn mâine dimineață, ora 10:00, cu prelungiri posibile în zilele următoare.

Ultima Oră

Cele mai citite