ANM: Cod galben de caniculă şi disconfort termic accentuat în 20 de judeţe, duminică
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare Cod galben de caniculă şi disconfort termic accentuat în 20 de judeţe, valabilă pe parcursul zilei de duminică.
Potrivit meteorologilor, între orele 12:00 – 21:00, în Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, în vestul şi centrul Transilvaniei, precum şi în vestul şi sud-vestul Munteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 31 şi 36 de grade, cu cele mai mari valori în vest şi sud-vest, unde local va fi caniculă şi disconfort termic accentuat.
Judeţele afectate sunt: Arad, Bihor, Caraş-Severin, Timiş, Satu Mare, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Sălaj, Alba, Hunedoara, Sibiu, Mehedinţi, Gorj, Dolj, Olt, Vâlcea, Argeş, Teleorman şi Dâmboviţa.
De asemenea, în acelaşi interval orar, va fi în vigoare un Cod galben de instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ, în sudul Banatului, în Carpaţii Occidentali şi local în Carpaţii Meridionali vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50 – 70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1 – 3 cm).
În intervale scurte de timp (1 – 3 ore) sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 15 – 25 litri/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 30 – 40 litri/mp.
Manifestări specifice instabilităţii atmosferice vor fi pe arii restrânse şi în restul Banatului şi în Crişana, în special spre seară.
sursa Agerpres

