Coduri galbene de caniculă în România: disconfort termic accentuat în județe din vest, nord-vest, centru și sud
Canicula se resimte tot mai puternic în jumătatea de vest a țării. 15 judeţe se află sub Cod galben. Atenţionarea de azi este prima dintr-o serie de 3 alerte emise de meteorologi și valabile până luni seara. În aceste condiții, înghețata, sucurile reci și aerul condiționat au devenit obligatorii. Iar piscinele au devenit neîncăpătoare.
Ziua a debutat cu temperaturi ridicate. La ora 10 dimineața se resimțeau deja 31 de grade la Arad, București, Fetești și Focșani. Iar cinci ore mai târziu, 37 de grade la Sânnicolau Mare, Chișineu-Criș și Banloc, în vest. Și 36 de grade la Oradea și Arad.
Temperaturile au atins pragul caniculei și în est. La Galați, piscinele și parcurile acvatice s-au transformat în oaze de răcoare și au fost pline.
Oamenii vin și din orașele apropiate să se relaxeze o zi întreagă la piscine.
George Dumitrecu – administrator, Plaja Dunărea, Galați: Am igienizat și vopsit piscinele, avem 1.500 de șezlonguri, salvamari, echipe de prim ajutor.
Meteorologii au emis coduri galbene de caniculă, valabile până luni seară, pentru mai multe județe din vestul, centrul, sudul și nordul țării.
Oana Catrina – ANM: Până marți seară avem informare de vreme caldă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic este în creștere. Indicele ITU va depăși pragul critic de 80 în sud și sud-vest. Maximele vor fi între 25–26 de grade pe litoral și 34–36 de grade în cele mai ridicate valori din Câmpia de Vest, unde duminică va fi caniculă.
Mâine, vor fi sub cod galben de caniculă 20 de județe din jumătatea de vest a țării.
Sâmbătă, 20 iunie, între orele 12:00 și 21:00, vor fi afectate Crișana, Banatul, Maramureșul, vestul și centrul Transilvaniei, precum și vestul Olteniei.
În aceste zone se vor înregistra temperaturi neobișnuit de ridicate pentru această perioadă, cu maxime între 30 și 34 de grade.
Cele mai mari valori vor fi în Câmpia de Vest, unde indicele temperatură-umezeală va atinge izolat pragul critic de 80 de unități.
Duminică, 21 iunie, valul de căldură se va intensifica. Codul galben va fi valabil tot între orele 12:00 și 21:00, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia și în vestul și centrul Transilvaniei.
Maximele vor ajunge între 31 și 36 de grade, iar cele mai ridicate valori vor fi în vestul și sud-vestul țării. În aceste regiuni va fi local caniculă, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Potrivit meteorologilor, vremea va continua să se încălzească treptat, astfel că duminică și luni se vor înregistra valori de până la 34-36 de grade.
Administrația Națională de Meteorologie precizează că mesajul va fi actualizat în funcție de evoluția și intensitatea fenomenelor.

