Val de căldură extremă în toată țara cu temperaturi de peste 40 de grade, nopți tropicale și disconfort accentuat. Medicii avertizează asupra riscurilor folosirii aerului condiționat
Toată țara s-a topit astăzi la temperaturi de peste 40 de grade. Luna lui Cuptor a adus mai multe avertizări cod roșu și cod portocaliu, mai ales pentru jumătatea de sud a țării, astfel că, pe zi ce trece, canicula devine tot mai greu de suportat.
40 de grade erau astăzi la Craiova sau Caracal, la ora 15. Temperatura resimțită a fost însă peste 46 de grade. Oamenii s-au mobilizat să iasă din case pentru diverse treburi la primele ore ale dimineții, însă canicula se simțea deja după o noapte tropicală.
Numeroasele episoade de coduri de caniculă au împuținat rezerva de apă din sol. Autoritățile îi îndeamnă pe oameni să folosească responsabil apa potabilă.
Compania de Apă Oltenia a anunțat că în mai multe localități se furnizează apă restricționat, iar numărul acestora poate crește în perioada următoare.
Caniculă și disconfort termic și la Iași, unde, deși este doar avertizare cod galben, temperatura maximă a depășit 37 de grade Celsius, la umbră.
Aerul condiționat, indispensabil pentru unii, nu este agreat de toată lumea.
Și medicii avertizează asupra riscurilor folosirii aerului condiționat.
Tudor Ciuhodaru, medic primar medicină de urgență, Spitalul Nicolae Oblu, Iași: Dacă lăsați în mașină acele temperaturi de Antarctica, toată lumea vrea să se răcorească imediat, gândiți-vă când ieșiți de la 16 grade Celsius la 30 afară, ați luat contact cu asfaltul fierbinte s-ar putea să vă prăbușiți.
Canicula afectează și traficul rutier. În toate județele aflate sub cod roșu, vehiculele cu masa mai mare de 7,5 tone nu pot circula în intervalul 12:00–20:00 pe drumurile naționale și expres.

