temperaturi extreme
Un val de caniculă lovește România zilele acestea, în condițiile în care lumea întreagă a început săptămâna cu cea mai mare temperatura medie de când se fac măsurători. Pentru a treia zi consecutiv, românii din sudul țării au respirat un aer încins. Meteorologii spun că temperatura resimțită s-a apropiat de 40 de grade.
Spania se confruntă cu primul val de căldură din această vară. Cod roșu de caniculă în Sevilla și Cordoba. 45 de grade Celsius și nopți tropicale. Patronii iau măsuri de siguranță pentru angajați
Au fost temperaturi de foc în weekend în Spania, iar săptămâna care începe va fi de asemenea sufocantă. Meteorologii au emis alerte de caniculă în 10 din cele 17 comunități autonome.
Căldură sufocantă în Thailanda. 54 de grade Celsius, temperatura resimţită
Thailanda se confruntă cu un val neobişnuit de căldură. Astăzi s-a înregistrat un adevărat record: 54 de grade Celsius a fost temperatura resimţită de corpul uman.
Vijelii în toată țara până luni seara. După ploi ne putem aștepta la un ultim episod foarte călduros, cu peste 36 de grade
Aproape toată țara e sub cod galben de ploi și au fost chiar avertizări cod portocaliu de vreme severă imediată în mai multe regiuni. După două luni de caniculă şi temperaturi ridicate, oamenii se bucură că aerul nu mai fierbe în marile oraşe. Meteorologii ne avertizează însă că vara nu se încheie curând și că vom mai avea de trecut printr-un episod cu temperaturi de peste 35 de grade.
Franța a înregistrat anul acesta cantități record de emisii de dioxid de carbon provenite de la incendiile de pădure
Franţa a înregistrat în această vară cele mai mari emisii de dioxid de carbon de la începutul măsurătorilor, din 2003, din cauza incendiilor forestiere, a anunţat Serviciul european privind schimbările climatice Copernicus, relatează AFP.
Concluzia unui studiu despre „finalul climatic”: Riscul extincției umane e „periculos de puțin studiat”
Rezultatele catastrofale ale schimbărilor climatice, inclusiv dispariția umană, nu sunt luate suficient de serios de către oamenii de știință, arată un nou studiu, relatează BBC.
Europa nu este pregătită pentru temperaturile ridicate. Bătrânul continent are mult de lucru pentru a-și proteja orașele, infrastructura și pentru a schimba mentalităţi
Europa nu era pregătită pentru căldura extremă pe care a trăit-o în luna iulie. Acest lucru este evident din numărul deceselor cauzate de valul de căldură de până acum - peste 2.000 de persoane despre care se știe că au murit în Spania și Portugalia, un număr care va creşte atunci când datele vor fi publicate în Franța, Regatul Unit, Belgia și Țările de Jos și din întreaga zonă Centrală şi de Est a Europei.
Aeroportul Luton din Londra suspendă zborurile după ce canicula a deteriorat o porțiune din suprafața pistei
Zborurile au fost suspendate luni pe aeroportul Luton din apropiere de Londra, după ce pe suprafaţa pistei a fost descoperit un defect cauzat de temperaturile caniculare, transmite Reuters.
Sute de morți în Spania din cauza temperaturilor caniculare. Luna trecută, 829 de persoane s-au stins din cauza arșiței, iar în ultima săptămână au fost încă 360 de decese. În sudul țării s-au înregistrat și 47 de grade
360 de persoane au murit în Spania din cauza caniculei. Arşiţa va ţine până săptămâna viitoare. Medicii trag un semnal de alarmă pentru persoanele vulnerabile, să nu iasă din case la orele amiezii, să se hidrateze şi să folosească aerul condiţionat în locuinţe. Un reportaj de Oana Dobrescu.

