Vijelii în toată țara până luni seara. După ploi ne putem aștepta la un ultim episod foarte călduros, cu peste 36 de grade

Aproape toată țara e sub cod galben de ploi și au fost chiar avertizări cod portocaliu de vreme severă imediată în mai multe regiuni. După două luni de caniculă şi temperaturi ridicate, oamenii se bucură că aerul nu mai fierbe în marile oraşe. Meteorologii ne avertizează însă că vara nu se încheie curând și că vom mai avea de trecut printr-un episod cu temperaturi de peste 35 de grade.

Europa nu este pregătită pentru temperaturile ridicate. Bătrânul continent are mult de lucru pentru a-și proteja orașele, infrastructura și pentru a schimba mentalităţi

Europa nu era pregătită pentru căldura extremă pe care a trăit-o în luna iulie. Acest lucru este evident din numărul deceselor cauzate de valul de căldură de până acum - peste 2.000 de persoane despre care se știe că au murit în Spania și Portugalia, un număr care va creşte atunci când datele vor fi publicate în Franța, Regatul Unit, Belgia și Țările de Jos și din întreaga zonă Centrală şi de Est a Europei.

Sute de morți în Spania din cauza temperaturilor caniculare. Luna trecută, 829 de persoane s-au stins din cauza arșiței, iar în ultima săptămână au fost încă 360 de decese. În sudul țării s-au înregistrat și 47 de grade

360 de persoane au murit în Spania din cauza caniculei. Arşiţa va ţine până săptămâna viitoare. Medicii trag un semnal de alarmă pentru persoanele vulnerabile, să nu iasă din case la orele amiezii, să se hidrateze şi să folosească aerul condiţionat în locuinţe. Un reportaj de Oana Dobrescu.

Ultima Oră

Cele mai citite