Cea mai caldă zi de 1 iulie de când se fac măsurători în România. Experiment cu camera cu termoviziune făcut de echipa Știrilor TVR

România s-a topit la 42 de grade astăzi: a fost cea mai fierbinte zi de 1 iulie din istorie, iar valorile termice s-au apropiat la doar câteva grade de recordul absolut. La soare, temperatura resimţită de corpul uman a depăşit 50 de grade. Jumătate din ţară şi Capitala sunt sub avertizare cod roşu de caniculă. Reporterul TVR Daniel Coman a făcut măsurători la Piața Universității cu o cameră cu termoviziune.

Jumătate de țară este sub cod roșu de caniculă astăzi. De la ora 21:00 va fi cod galben de instabilitate atmosferică în 21 de județe

La ora 10:00 a intrat în vigoare avertizarea meteorologilor de temperaturi extreme. Valorile vor depăși recordul istoric înregistrat în România - 44,5 grade la umbră. Este a treia oară când meteorologii de la noi lansează o avertizare cod roșu de căldură excesivă. La Zimnicea s-au înregistrat deja 42 de grade Celsius. Temperaturile resimţite sunt mult mai mari, de peste 55 de grade.

Ultima Oră

Cele mai citite