sărăcie
Între 400 şi 600 de milioane de oameni ar putea fi împinşi în sărăcie de criza provocată de pandemia de COVID-19, potrivit unui studiu privind impactul epidemiei asupra economiei, realizat de ONU. Va fi pentru prima dată în ultimii 30 de ani când nivelul sărăciei creşte la nivel global. Criza economică va fi mai severă decât cea de sănătate, avertizează autorii studiului, citaţi de BBC.
LUMEA AZI | Salariații din Republica Moldova spun că lucrează mult pe bani puțini. Jumătate dintre ei doresc să emigreze
90 la sută dintre angajaţii din Republica Moldova se plâng că leafa nu le ajunge pentru a supraviețui. Mai mult de jumătate sunt convinși că munca lor nu este plătită corespunzător așa că își doresc să emigreze. La sate sărăcia se simte cel mai acut.
Studiu. Cei mai bogați 2000 de oameni au mai mult decât cei mai săraci 4,6 miliarde
Cele mai bogate 2.153 de persoane din lume controlează mai mulți bani decât cei mai săraci 4,6 miliarde, în timp ce munca neplătită sau plătită prea puțin a femeilor adaugă de trei ori mai mult economiei globale în fiecare an decât tehnologia, a declarat luni organziația Oxfam, citată de Reuters.
Campanie Telejurnal - Eu sunt România | A doua Revoluție
În 1989, oamenii au ieșit pe străzi să ceară libertate, democrație și, nu în ultimul rând, un trai mai bun. La 30 de ani de atunci, lupta împotriva sărăciei continuă, cel puțin pentru asistenții sociali, "oamenii invizibili" care au făcut o meserie din ajutorarea celor aflați în nevoie. La Timișoara, o tânără s-a pus în slujba semenilor fără să aștepte nimic în schimb. Își hrănește sufletul cu satisfacția de a vedea fericit un copil defavorizat.
“Banca de Alimente” ajută 200.000 de familii. Programul Crucii Roşii a fost lansat în 2009
150.000 de copiii adorm seara flămânzi, iar unul din trei copiii este expus riscului de sărăcie, în România. Este un semnal de alarmă al Majestăţii Sale Margareta, preşedintele Crucii Roşii, la aniversarea a 10 ani de existenţă a programului "Banca de Alimente", care ajută 200.000 de familii ce suferă de foame.
Demonstrații violente în Irak împotriva corupției din țară
Demonstraţii din ce în ce mai violente în Irak împotriva corupției din țară. De aproape două luni, irakienii cer demisia Guvernului corupt și condiții de viață decente.
Au preluat ștafeta de la adulți. Copii care se implică în acțiuni împotriva sărăciei, abuzului și violenței față de micuții mai puțin norocoși
Mii de copii din România ajung epuizați la școală după muncile din gospodărie, sau adorm flămânzi. Indiferența autorităților îi condamnă, de fapt, la un trai plin de lipsuri. Asta deși România s-a angajat să respecte drepturile copiilor prin convenția ONU acum 30 de ani. Schimbarea începe însă cu noi. În 'Săptămâna implicării' mii de copii au preluat ștafeta de la adulți.
Un sfert dintre copiii României trăiesc în sărăcie. O arată raportul făcut de organizația Salvați Copiii și Avocatul Poporului
În țara care îmbătrânește pe zi ce trece, copiii adorm flămânzi și nu merg la școală. Cifrele arată că un sfert dintre copiii României trăiesc în sărăcie și sunt marginalizați. Cei mai mult sunt din sate, și provin din familii care abia își duc existența de pe azi pe mâine. Numărul lor este atât de mare încât țara noastră rămâne campioana rușinii la acest capitol.
Peste 30 la sută dintre români sunt expuși riscului de sărăcie, arată statisticile Comisiei Europene
Peste o treime dintre români sunt în pragul sărăciei. O arată statisticile oficiale ale Comisiei Europene, care ne așează în topul țărilor în care aproape 30 la sută din populație se luptă cu nevoile ca să-și asigure traiul de pe o zi pe alta. Doar Bulgaria ne depășește la acest capitol. Iar cei mai vulnerabili sunt vârstnicii.

