Miniştrii Energiei din statele membre ale Uniunii Europene se reunesc luni în şedinţă în legătură cu criza gazelor rusești

Miniştrii Energiei din statele membre ale Uniunii Europene se reunesc luni în şedinţă de criză, în contextul în care blocul comunitar se străduieşte să vină cu un răspuns comun la solicitarea Moscovei potrivit căreia cumpărătorii europeni trebuie să plătească în ruble pentru gazele naturale ruseşti, în caz contrar riscând să le fie întrerupte livrările, informează Reuters, citată de Agerpres.

Premierul Nicolae Ciucă, la TVR: România nu e afectată de decizia Rusiei de a nu mai furniza gaze Poloniei și Bulgariei. În acest moment, extragem mai mult gaz decât consumăm. România e o țară norocoasă

Invitat miercuri seară la Tema zilei, premierul Nicolae Ciucă a explicat că, în acest moment, România dispune de suficient gaz pentru a asigura atât consumul populației, cât și necesitățile industriei. "În acest moment, noi extragem mai mult gaz decât consumăm. (...) Trebuie să recunoaștem că România este o țară norocoasă având această resursă deosebit de importantă în acest moment", a declarat Ciucă.

Investițiile străine non-UE, sub lupa SRI și SIE. Va fi înființată Comisia pentru examinarea investițiilor străine directe, iar punctele de vedere ale serviciilor de informații vor cântări greu în decizii

Serviciile secrete româneşti vor avea un cuvânt de spus legat de cine poate investi sau nu în România, inclusiv în cazul licitaţiilor publice la care vor participa investitori străini din afara spaţiului Uniunii Europene. Măsura vine ca efect al complicaţiilor din proximitatea ţării noastre, provocate de invazia Rusiei în Ucraina. Decizia guvernului poate avea şi efecte nocive asupra pieţei libere economice, cred specialiştii.

Ultima Oră

Cele mai citite