Ministrul Economiei, Radu Miruță, cere demiterea conducerii Salrom. Raportul Corpului de control, trimis la DNA

Ministrul Economiei cere demiterea conducerii Salrom, compania de stat care administrează Salina Praid, inundată în luna mai. Directorul Salrom spune însă că instituţia pe care o conduce a sesizat pericolul din salină, dar alte agenţii ale statului nu au luat măsuri. Acelaşi director a organizat, pe 30 iunie, după dezastrul de la Praid, o petrecere care a costat 12.500 de euro.

Starea de alertă în orașul Târnăveni, prelungită pentru încă 30 de zile. Apa din zonă, în continuare prea sărată

Stare de alertă pentru încă 30 de zile în orașul Târnăveni și comuna Băgaciu, în aval de salina Praid. Autoritățile au prelungit alerta pentru că situația de criză încă nu a fost rezolvată, iar apa din zonă este în continuare prea sărată. Între timp, sunt întârzieri la lucrările de intervenție de la Salina Praid. Termenul inițial, de 1 iulie, a fost prelungit cu cel puțin 10 zile.

Diana Buzoianu, Ministrul Mediului, la TVR Info, despre Praid: Se caută soluții ca oamenii să revină la casele lor

Consiliul Suprem de Apărare a Țării a hotărât, luni, soarta salinei de la Praid. Aceasta va fi conservată și vor fi deschise două mine, una turistică și alta pentru exploatare. Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a participat la ședința CSAT și a dat detalii la emisiunea Info Plus de la TVR Info, moderată de Mihai Rădulescu.

Ultima Oră

Cele mai citite