La Praid s-a redeschis ștrandul cu apă sărată. Localnicii speră că turismul în zonă se va relua
La Praid se întrevad speranţe pentru reluarea turismului, deși la scară mult mai mică. Marți s-a deschis ştrandul cu apă sarată. Autoritățile și localnicii speră ca măcar o parte dintre oaspeții de altădată să revină în localitate.
Porțile ştrandului s-au deschis la ora 11.00 și, odată cu ele, au crescut și speranțele localnicilor din Praid pentru un sezon turistic care să nu fie compromis cu totul. Ştrandul poate primi chiar şi două mii de persoane zilnic.
Turiștii pot face baie în apa sărată, recomandată pentru mai multe afecțiuni, găsesc şezlonguri, bar cu răcoritoare şi mâncare preparată la grătarele amplasate în apropierea ștrandului.
Nu a fost prea multă lume în prima zi, dar oamenii din Praid nu sunt descurajați.
Cel puțin deocamdată, ștrandul rămâne singura atracție a Praidului. Mai există puține speranțe ca mina să poată fi salvată. O recunoaște chiar ministrul Mediului.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului, la TVR Info: O parte din tavanul salinei s-a dărâmat. Deja se vede ca un lac, apa este ajunsă, practic, la suprafață complet. Foarte greu de imaginat, de altfel este un lucru spus și de către experți, foarte greu de imaginat și foarte costisitor să fie repusă în folosință.
Pe șantierul de la Praid, constructorii încearcă să recupereze întârzierea de cel puțin 10 zile anunțată ieri.
Mai sunt țevi de sudat și teren de amenajat pentru ca pârâul Corund să poată fi deviat în deplină siguranță.

