Ministrul Economiei cere demiterea conducerii Salrom. Petrecere după dezastrul de la Praid, în plină criză bugetară

3 July 2025, 22:56

Ministrul Economiei cere demiterea conducerii Salrom, compania de stat care administrează Salina Praid, inundată în luna mai. Radu Miruţă a anunţat şi că raportul Corpului de Control al premierului, care a constatat lipsa de măsuri la Praid, a fost trimis la DNA şi la Parchetul General. Directorul Salrom spune însă că instituţia pe care o conduce a sesizat pericolul din salină, dar alte agenţii ale statului nu au luat măsuri. Acelaşi director a organizat, pe 30 iunie, după dezastrul de la Praid, o petrecere care a costat 12.500 de euro.

Ministrul Economiei a cerut Adunării generale a acționarilor Salrom să îi revoce pe cei 5 membri ai Consiliului de Adminsitrație.

Radu Miruţă a cerut și demisia directorului general Constantin Dan Dobrea. În caz contrar, va fi demis de noul Consiliu de administrație.

Ministrul spune că managementul se face vinovat că nu a luat măsuri, deși existau informații încă de acum 20 de ani că salina Praid va fi inundată, dacă nu este deviată albia pârâului Corund.

Radu Miruţă, ministrul Economiei: Nu se poate ca în statul român în permanență să spunem că de vină e natura, că sunt de vină castorii. Singura vină a castorilor în ceea ce s-a întâmplat la Praid e că nu au gură să vorbească și spună că fiecare și-a declinat responsabilitatea până a ajuns în curtea castorilor, care nu pot să spună că e o prostie. O spun eu.

Directorul Salrom spune că nu are de ce să își dea demisia, întrucât instituția lui a semnalat problemele, iar alte agenții ale statului nu au făcut nimic.

Constantin Dan Dobrea, director general Salrom: Eu voi lua în considerare demisia, și aici nu e nevoie să mi-o ceară sau să-mi spună d-nul ministru sau să-mi ceară un ministru. În momentul în care organele abilitate, având în vedere că Salrom a acționat în judecată pe cei pe care considerăm că sunt vinovați pentru recuperarea unui prejudiciu care va fi estimat de către o instanță de judecată și de către niște instituții abilitate, dacă se va considera că suntem vinovați, eu, colegii mei din CA, ne vom da demisia înainte de a ne o cere cineva.

Raportul Corpului de Control al premierului, care a constatat lipsa de măsuri și responsabilitatea mai multor instituții, a fost trimis la DNA și Parchetul General.

Ministrul Radu Miruță a dezvăluit că Salrom a făcut o petrecere pe 30 iunie, după dezastrul de la Praid, în plină criză bugetară, care a costat peste 12.500 de euro.

Directorul Salrom a explicat că a fost vorba de o cină a producătorilor de sare, eveniment planificat în urmă cu un an.

Pe 29 mai, Salina Praid a fost inundată complet, după creșterea de peste 100 de ori a debitului pârâului Corund.

Ministrul Economiei a explicat că scoaterea apei și refacerea salinei ar costa 45 de milioane de euro. Ar fi mai simplu și mai ieftin să fie făcută o altă salină de cealaltă parte a muntelui, a explicat el.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite