Ministrul Economiei cere demiterea conducerii Salrom. Petrecere după dezastrul de la Praid, în plină criză bugetară
Ministrul Economiei cere demiterea conducerii Salrom, compania de stat care administrează Salina Praid, inundată în luna mai. Radu Miruţă a anunţat şi că raportul Corpului de Control al premierului, care a constatat lipsa de măsuri la Praid, a fost trimis la DNA şi la Parchetul General. Directorul Salrom spune însă că instituţia pe care o conduce a sesizat pericolul din salină, dar alte agenţii ale statului nu au luat măsuri. Acelaşi director a organizat, pe 30 iunie, după dezastrul de la Praid, o petrecere care a costat 12.500 de euro.
Ministrul Economiei a cerut Adunării generale a acționarilor Salrom să îi revoce pe cei 5 membri ai Consiliului de Adminsitrație.
Radu Miruţă a cerut și demisia directorului general Constantin Dan Dobrea. În caz contrar, va fi demis de noul Consiliu de administrație.
Ministrul spune că managementul se face vinovat că nu a luat măsuri, deși existau informații încă de acum 20 de ani că salina Praid va fi inundată, dacă nu este deviată albia pârâului Corund.
Radu Miruţă, ministrul Economiei: Nu se poate ca în statul român în permanență să spunem că de vină e natura, că sunt de vină castorii. Singura vină a castorilor în ceea ce s-a întâmplat la Praid e că nu au gură să vorbească și spună că fiecare și-a declinat responsabilitatea până a ajuns în curtea castorilor, care nu pot să spună că e o prostie. O spun eu.
Directorul Salrom spune că nu are de ce să își dea demisia, întrucât instituția lui a semnalat problemele, iar alte agenții ale statului nu au făcut nimic.
Constantin Dan Dobrea, director general Salrom: Eu voi lua în considerare demisia, și aici nu e nevoie să mi-o ceară sau să-mi spună d-nul ministru sau să-mi ceară un ministru. În momentul în care organele abilitate, având în vedere că Salrom a acționat în judecată pe cei pe care considerăm că sunt vinovați pentru recuperarea unui prejudiciu care va fi estimat de către o instanță de judecată și de către niște instituții abilitate, dacă se va considera că suntem vinovați, eu, colegii mei din CA, ne vom da demisia înainte de a ne o cere cineva.
Raportul Corpului de Control al premierului, care a constatat lipsa de măsuri și responsabilitatea mai multor instituții, a fost trimis la DNA și Parchetul General.
Ministrul Radu Miruță a dezvăluit că Salrom a făcut o petrecere pe 30 iunie, după dezastrul de la Praid, în plină criză bugetară, care a costat peste 12.500 de euro.
Directorul Salrom a explicat că a fost vorba de o cină a producătorilor de sare, eveniment planificat în urmă cu un an.
Pe 29 mai, Salina Praid a fost inundată complet, după creșterea de peste 100 de ori a debitului pârâului Corund.
Ministrul Economiei a explicat că scoaterea apei și refacerea salinei ar costa 45 de milioane de euro. Ar fi mai simplu și mai ieftin să fie făcută o altă salină de cealaltă parte a muntelui, a explicat el.

