Liderii politici condamnă atacul cu dronă de la Galați, dar se acuză între ei pentru eșecul interceptării

PSD, PNL și USR acuză la unison și direct Federația Rusă pentru incidentul din Galați, dar mesajele lor se despart când vine vorba de asumarea responsabilităţii politice pentru eşecul interceptării dronei. O abordare diametral opusă are partidul AUR. Formațiunea suveranistă de opoziție nu condamnă Rusia, în schimb acuză "regimul aflat la putere de subminarea securității României. "

Profesor de relații internaționale, după drona căzută la Galați: „Declarațiile oficiale au fost praf în ochi”

Profesorul universitar de relații internaționale Ștefan Ciochinariu a criticat, la TVR INFO, explicațiile oferite de autorități după prăbușirea dronei la Galați. Acesta susține că declarațiile oficiale nu au clarificat cauzele incidentului și că rămân mai multe întrebări fără răspuns privind traseul dronei și măsurile luate de statul român.

Ecouri internaționale | Incidentul de la Galați, subiect de breaking news în toată lumea

O dronă lovește un bloc dintr-un stat membru NATO: România! Astfel de titluri de breaking news au fost pe prima pagină a ziarelor din toată lumea. De la Washington şi până la Kiev, presa internaţională tratează incidentul de la Galați ca pe unul dintre cele mai tensionate episoade de la granița Alianței Nord-Atlantice, în contextul războiului din Ucraina.

Paradoxul muncii în România: ore multe, productivitate mică și salarii care nu țin pasul

Românii muncesc mai mult decât media europeană, dar productivitatea rămâne mult sub nivelul din Uniunea Europeană. Potrivit datelor Eurostat publicate în mai 2026, un lucrător din UE a muncit, în medie, 35,9 ore pe săptămână în 2025. În România, săptămâna de lucru este mai lungă, aproape de nivelul statelor europene în care se muncește cel mai mult.

Norvegia intră sub „umbrela nucleară” a Franței. Macron vorbește despre un pas major pentru securitatea Europei

Norvegia se alătură inițiativei Franței privind extinderea descurajării nucleare în Europa și devine cea de-a zecea țară care răspunde propunerii lansate de președintele Emmanuel Macron. Premierul Jonas Gahr Støre a semnat, la Paris, un nou acord bilateral de apărare cu Franța, într-un moment în care statele europene caută garanții suplimentare de securitate, pe fondul amenințărilor Rusiei și al incertitudinilor privind angajamentul pe termen lung al Statelor Unite.

Ultima Oră

Cele mai citite