72 de ani de la plecarea în exil a Regelui Mihai

În seara de 3 ianuarie 1948, Regele Mihai şi Regina-Mama, escortaţi de ofiţeri ai Siguranţei, iau calea exilului de pe peronul Gării Sinaia. Staliniştii au adus două rânduri de militari cărora le-au ordonat să stea cu spatele, ca Regele să nu-i poată privi. Pentru ţara noastră, avea să înceapă cea mai neagră perioadă a istoriei.

Se împlinesc doi ani de la moartea Regelui Mihai

Se împlinesc doi ani de când ne-a părăsit Regele Mihai. Familia Regala se află în Marea Britanie, unde s-a întâlnit cu Regina Elisabeta a II-a, dar oamenii care nu l-au uitat pe Regele Mihai i-au aprins o lumânare la statuia din Capitală, aflată la doi paşi de casa în care a locuit în prima domnie, alături de Regina Mamă Elena sau la Curtea de Argeş, unde se odihneşte. O Românie întreagă l-a plâns în urmă cu doi ani, în 5 decembrie, când Televiziunea Română a anunţat că Regele Mihai a murit.

Istoria, trăită în direct, la TVR. Împreună am fost martorii unor evenimente unice

În 1999, România învăţase deja gustul libertăţii şi era în căutare de repere şi de valori. Atunci, sosirea Papei Ioan Paul al II-lea a însufleţit o naţiune întreagă. Vizita istorică nu putea lipsi de la TVR. Cum nu au lipsit, de-a lungul anilor, nici alte momente unice, pe care le-am trăit alături de voi. Am scris istorie împreună şi la funeraliile regale, dar şi la vizita Papei Francisc în România, evenimente extrem de importante pentru fiecare dintre voi şi maratoane jurnalistice pentru noi.

EXCLUSIV Regina bunătății. Mama Regelui Mihai a ajutat la reconstrucția Florenței după inundațiile din 1966

Primarul oraşului Florenţa a trimis un omagiu Familiei Regale a României cu ocazia repatrierii Reginei Mamă Elena. Oficialităţile şi nobilii oraşului toscan o preţuiesc pe Regina Elena pentru că aceasta a constribuit la reconstrucţia Florenţei, după inundaţiile din 1966. De curând, s-a descoperit o chitanţă cu suma pe care regina a donat-o pentru reconstrucţie. Un reportaj în exclusivitate de Camelia Csiki.

Eveniment istoric, în direct și în exclusivitate la TVR: Regina-Mamă Elena a fost reînhumată la Curtea de Argeş, alături de fiul ei, Regele Mihai

Regina-Mamă Elena a fost reînhumată astăzi  în noua Catedrală Arhiepiscopală şi Regală de la Curtea de Argeş, alături de fiul ei, Regele Mihai. Ceremoniile au fost transmise în direct de TVR. De altfel, Televiziunea Română, host broadcaster al evenimentului, a asigurat producţia ceremoniilor funerare şi a oferit semnal TV tuturor instituţiilor media interesate.

TVR, martor al istoriei. Regina-Mamă Elena va fi reînhumată alături de fiul ei, Regele Mihai, la Curtea de Argeș. Filmul primei zile a ceremoniilor

Momente istorice pentru România. Dorinţa Regelui Mihai de a-şi dormi somnul de veci lângă mama sa, Regina Elena, se împlinește. După 71 de ani de exil, Regina-Mamă Elena s-a întors acasă. Osemintele au fost aduse în țară de o aeronavă militară. Zeci de oameni de toate vârstele au așteptat emoționați, cu flori albe în mâini, sosirea sicriului la Palatul Elisabeta și, mai târziu, la Curtea de Argeș. Ceremonia de reînhumare va avea loc sâmbătă. Televiziunea Română este partener oficial al acestor evenimente istorice.

Viața în exil a Reginei-Mamă Elena. După 71 de ani, mama Regelui Mihai se întoarce acasă

Regina Mamă Elena s-a reîntors acasă după 71 de ani de exil. S-a stins în urmă cu 37 de ani în Elveţia. Se va putea odihni în pământ românesc, la Curtea de Argeş, alături de fiul ei şi de ceilalţi regi ai României. Este un act de reparaţie morală şi istorică, mai ales că Elena, fiică, soţie şi mamă de regi a stat mereu cu demnitate în umbra lor, dar le-a fost un real sprijin în momentele grele ale istoriei. În exil, Regina Elena a continuat să dăruiască, a fost iubită şi a murit împăcată cu ceea ce i-a dat destinul.

Ultima Oră

Cele mai citite