Regina Mamă Elena a fost filmată prima oară în România în octombrie 1920, la Brașov. Imagini inedite, care nu au mai fost difuzate până acum

Regina Mamă Elena a murit în urmă cu 37 de ani, în Elveția, în timp ce se afla în ultimul exil. Este una dintre reginele României a cărei memorie nu a fost recuperată după 1989, deşi este singura regină a Europei care a fost declarată "drept între popoare" de Institutul Yad Vashem, după ce a salvat mii de evrei. Televiziunea Română începe o campanie de reportaje care vor fi difuzate până în 20 Octombrie, din care vom afla adevărata poveste a Reginei Elena, ceea ce ne-a lăsat ea până astăzi şi nu se ştie. Sunt imagini deosebit de preţioase, inedite, din România şi din străinătate, care nu s-au mai difuzat până astăzi, unele dintre ele filmate chiar de Regele Mihai.

Stiloul Regelui Mihai, licitat pentru a ajuta cultura

A fost lansat stiloul Regelui Mihai, un omagiu adus celui mai iubit monarh al României. O hologramă a reprodus semnătura Majestăţii Sale, de parcă ar fi scris-o cu noul stilou din aur însuși Regele. 300 de astfel de instrumente de scris îi vor purta numele şi vor povesti întregii lumi cine a fost Majestatea Sa.

Dictatura regală. Carol al II-lea a fost nevoit să renunțe la tron după ce România Mare e ciopârțită

Cei 10 ani de domnie ai lui Carol al II-lea au fost plini de lupte politice, de scandaluri şi asasinate. Lumea se pregătea pentru Al Doilea Război Mondial, peste tot în Europa apăreau dictaturi. Iar Carol a mers şi el pe aceeaşi cale, a regimurilor totalitare. Finalul domniei este marcat de dictatura personală, dar şi de pierderea, în câteva luni, a unei treimi din teritoriu.

Arhivele Naţionale îşi schimbă sediul. Timp de câteva luni, nimeni nu va avea acces la documentele istorice

Sediul Arhivelor Naţionale din centrul Capitalei va intra în reabilitare pentru cinci ani. Între timp, toate documentele vor fi mutate într-un sediu provizoriu. Familia Regală a vizitat ieri Arhiva Naţională, unde vor fi predate documentele oficiale ale Regelui Mihai din exil sau cele din turneele pe care le-a făcut pentru integrarea României în NATO şi Uniunea Europeană.

Pe 30 decembrie 1947, Republica a fost instaurată cu forţa. Noul regim a fost un cadou pentru Stalin, la 25 de ani de la nașterea URSS

30 decembrie 1947 a rămas în istorie ca Ziua Republicii. Atunci comuniştii l-au forţat pe Regele Mihai să abdice şi au proclamat Republica, în grabă, în timpul sărbătorilor. Şi-au dorit astfel să-i facă un cadou lui Stalin. Ruşii sărbătoreau pe 30 decembrie 25 de ani de la înfiinţarea Uniunii Republicilor Socialiste Sovietice, fostul URSS.

Ultima Oră

Cele mai citite