Licitație regală. Colecționarii pot cumpăra fotografii inedite cu Regele Mihai

Fotografii din presa franceză și americană cu Regele Mihai, dar și obiecte personale care au aparținut regilor și reginelor României vor fi scoase la licitație mâine seară, în București. Printre ele este și un bust al Regelui Mihai, realizat de artistul care a făcut statuia lui Iisus din Rio de Janeiro, Gheorghe Leonida.

Rugăciuni speciale la Curtea de Argeș, pentru Regele Mihai

După lunga zi a despărțirii, oamenii au continuat să vină la Curtea de Argeș pentru a-i aduce un ultim omagiu Regelui Mihai. Astăzi, fostul suveran a fost pomenit și în liturghiile din biserici, atât la Curtea de Argeș, cât și la Săvârșin, locul de suflet al Majestății Sale.

Regele Mihai, așezat în pământ românesc. Românii l-au condus pe fostul suveran pe ultimul drum

Pământul românesc l-a primit ieri pentru totdeauna pe Regele Mihai. Românii l-au condus pe fostul suveran pe ultimul drum, de la Palatul Regal la Catedrala Patriarhală, apoi la Gara Regală Băneasa şi, de acolo, la Curtea de Argeş. Peste tot, mulţimea l-a aclamat şi i-a adus flori într-o imensă şi impresionantă procesiune, la care au participat zeci de mii de oameni, dar şi regi, regine şi prinţi din toată lumea. După un lung exil şi o istorie nedreaptă, Regele Mihai şi-a găsit liniştea pe veci, alături de Regina Ana, în noua Catedrală Arhiepiscopală din Curtea de Argeş. În onoarea ultimului monarh al României, la înmormântare, s-au tras 21 de salve de tun.

Ultima zi pe tron. Cum a fost Regele Mihai I alungat de comuniști, în 1947

Să ne amintim şi momentul dureros în care Regele Mihai a fost alungat din ţară. Pe 30 decembrie 1947, comuniştii i-au confiscat patria, iar pe noi ne-au aruncat în ani grei de dictatură. Oamenii nu au avut niciun cuvânt de spus: o mână de securişti, sprijiniţi de militari sovietici, au decis în numele unei ţări care nu i-a vrut niciodată. Pentru Rege era începutul exilului, pentru România - începutul infernului. 

Tronul regal, expus la Muzeul din Golești

Tronul pe care au stat Regele Mihai şi predecesorii săi, Carol I şi Carol al II-lea, se află în judeţul Argeş. În anii '70, atunci când puterea comunistă a vremii făcea orice ca să scape de urmele regalității, obiectele care aparținuseră monarhilor au fost salvate de câţiva muzeografi de la actualul Muzeu de Artă al României şi trimise la diferite muzee din ţară.

Ultima Oră

Cele mai citite