Consiliul de Securitate al ONU a respins luni seara o rezoluţie propusă de Rusia privind o "încetare a focului umanitară" între Israel şi mişcarea islamistă Hamas, relatează AFP.
Liderii Uniunii Europene vor încerca marţi să ajungă la o abordare comună faţă de criza declanşată de atacul Hamas împotriva Israelului, după zile de confuzie, lupte interne şi mesaje amestecate, transmite agenția Reuters, preluată de Agerpres.
Punctul Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt încă este închis marți dimineață. Ajutorul umanitar rămâne pe partea egipteană. Nici palestinienii, nici cetățeni străini sau cu dublă cetățenie nu au putut trece. Ministrul de Externe egiptean a dat vina pe Israel, acuzând că nu există niciun progres în eforturile de deschidere a punctului - singura cale viabilă de a-i scoate pe cei care s-au refugiat din calea iminentei acțiuni terestre a Israelului, singura cale de a băga provizii vitale.
Deschiderea frontierei Gaza-Egipt se tot amână. Deși dimineață se anunțase un scurt armistițiu care să permită plecarea străinilor din fâșie și intrarea ajutoarelor umanitare dinspre Egipt spre enclavă, deocamdată, punctul de trecere a rămas închis.
40 de familii de români, cu zeci de copii, prinși în mijlocul conflictului, au cerut de urgență ajutor pentru a putea părăși Fâșia Gaza. La punctul de trecere a frontierei cu Egiptul, Rafah, oamenii așteaptă cu disperare să li se permită trecerea.
Israelul şi-a consolidat trupele staţionate la frontiera de nord a ţării cu Libanul după mai multe zile de atacuri lansate de miliţia şiită libaneză Hezbollah (susţinută de Iran) din Liban înspre zona de frontieră, potrivit dpa.
„Mirosul îmi ajunge direct în inimă”, spune rabinul Israel Weiss, în fața zecilor de containere de refrigerare, fiecare conținând 50 de cadavre. Cei care se apropie trebuie să poarte o mască împotriva mirosului, scrie Politico.
Sute de mii de oameni disperaţi încearcă să plece din Fâșia Gaza înainte de aşa numita invazie terestră anunţată de Israel. Mulţi au pornit prin deşert, sub focurile Hamas, în încercarea de a ajunge în Egipt, prin punctul de trece de la Rafah, singura poartă de scăpare din calvar. 240 de români au cerut ajutorul pentru a fi evacuați din Fâșia Gaza, iar autoritățile române sunt în permanentă legătură cu ei.