Punctul de trecere Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt, închis în continuare, deși mii de persoane speră să poată ajunge pe teritoriu sigur. Teoretic, deschiderea graniței se va face doar pentru străini și pentru ajutoare umanitare

Punctul Rafah dintre Fâșia Gaza și Egipt încă este închis marți dimineață. Ajutorul umanitar rămâne pe partea egipteană. Nici palestinienii, nici cetățeni străini sau cu dublă cetățenie nu au putut trece. Ministrul de Externe egiptean a dat vina pe Israel, acuzând că nu există niciun progres în eforturile de deschidere a punctului - singura cale viabilă de a-i scoate pe cei care s-au refugiat din calea iminentei acțiuni terestre a Israelului, singura cale de a băga provizii vitale.

Sute de mii de oameni încearcă să plece din Fâșia Gaza. Mulți dintre aceștia se îndreaptă spre Egipt, la punctul de trecere Rafah. Peste 200 de cetățeni români au cerut sprijinul autorităților pentru a fi evacuați

Sute de mii de oameni disperaţi încearcă să plece din Fâșia Gaza înainte de aşa numita invazie terestră anunţată de Israel. Mulţi au pornit prin deşert, sub focurile Hamas, în încercarea de a ajunge în Egipt, prin punctul de trece de la Rafah, singura poartă de scăpare din calvar. 240 de români au cerut ajutorul pentru a fi evacuați din Fâșia Gaza, iar autoritățile române sunt în permanentă legătură cu ei.

Ultima Oră

Cele mai citite