Protecţia Copilului
Cruzime fără margini la un centru de plasament din Olt. O fetiță cu dizabilități a fost bătută de o îngrijitoare. O altă angajată a ajutat-o pe agresoare fără nicio remușcare. Scena a fost filmată de un alt copil care locuia în casa de tip familial, iar imaginile au fost postate pe internet. Direcția pentru Protecția Copilului face acum o anchetă. Cele două angajate sunt cercetate de polițiști pentru loviri și alte violențe, iar până la finalizarea investigației au fost suspendate. Atenție, sunt imagini cu puternic impact emoțional!
Copil de un an lăsat în maşină pe o căldură sufocantă. Un martor a filmat imaginile, dar nimeni nu a alertat poliţia
Caz şocant în Constanţa. Un copil de aproape un an a fost lăsat singur în maşina încuiată cel puţin o jumătate de oră, pe o căldură sufocantă. Autoturismul, înmatriculat în Suceava, era parcat în staţiunea Mamaia.
"Luaţi-ne de acasă şi duceţi-ne unde nu ne bate nimeni!" Patru frați au cerut să fie luați de la tată și bunic din cauza bătăilor
"Luaţi-ne de acasă şi duceţi-ne unde nu ne bate nimeni!" Este dorința disperată a unor copii din Dâmboviţa care nu au mai suportat coşmarul bătăilor. Sunt patru fraţi care au povestit autorităţilor în amănunt chinurile prin care au trecut. Copiii cresc fără mamă, îngrijiţi doar de tată şi un bunic. Cei doi bărbaţi sunt acum cercetaţi pentru că i-au chinuit pe copii, dar neagă acuzaţiile şi acuză răzbunări. Fraţii au fost preluaţi de urgenţă de autorităţi.
Fetița legată de stâlp, în grija statului. Ea va ajunge într-un centru special de îngrijire
Apar primele decizii în cazul copilei de 11 ani din Iași, găsită de polițiști legată de un stâlp. Fetița cu handicap sever, care locuia cu familia într-o baracă, va ajunge într-un centru special de îngrijire. Părinții, cercetaţi în stare de libertate, susțin că au legat-o tocmai pentru a nu-şi face rău singură.
Fetiță legată de stâlp. Caz șocant la Iași. Părinții sunt anchetați pentru rele tratamente aplicate minorului
O fetiţă de aproape 11 ani, care suferă de o formă severă de handicap psihomotor, a fost găsită dezbrăcată şi legată cu nişte cearșafuri de un stâlp. Chiar părinţii ei au imobilizat-o în acest fel. Copila este acum internată la spital, unde primește îngrijiri medicale. Părinții sunt anchetați pentru rele tratamente aplicate minorului.
Un bărbat din Botoșani care și-a ars copiii cu țigara a fost arestat preventiv
Întâmplare șocantă într-o familie din municipiul Botoșani. Un bărbat de 29 de ani și-a ars copiii cu țigara. Scenele terifiante au avut loc în luna aprilie, spun cei de la Protecția Copilului. De altfel, ei au sesizat Poliția imediat ce au aflat de suferințele celor doi copii. Minorii, de 3 și 5 ani, au fost luați din familie după ce bărbatul a fost reținut, iar mama a refuzat să le poarte de grijă.
Copii care ucid. Psiholog: Un copil nu are repere morale. Preia moralitatea de la comportamentul părinților. Și ideea de moarte de asemenea
Copii care ucid. Pare o alăturare de cuvinte imposibilă. Cu toate acestea, faptele confirmă vorbele. Un copil de 9 ani și-a înjunghiat bunica și altul de 17 ani și-a împușcat prietenul. Ce motive au avut să devină brusc niște asasini? Jocurile violente în care ucid "dușmani" ipotetici sunt printre principalii vinovați. Invitată la Ultima Ediție, Keren Rosner, psiholog, aduce și o altă perspectivă.
Copilul care și-a înjunghiat bunica, supus unei expertize psihiatrice. Va locui împreună cu mama și fratele său într-un centru de asistenţă
Minorul care și-a înjunghiat, marți, mortal bunica va fi supus unei expertize psihiatrice. Băiatul de 9 ani ar suferi de tulburări de comportament, iar specialiștii trebuie să stabilească ce a declanșat reacția lui violentă. La audieri, copilul le-a declarat anchetatorilor că s-a supărat pentru că bunica nu l-ar fi lăsat să stea la calculator. Între timp, mama a fost de acord ca, împreună cu cei doi copii de 9 și de 7 ani să locuiască într-un centru de Asistență Socială.
Zeci de petiții și sesizări după ce o fetiță a stat în cap în fața premierului Viorica Dăncilă la Simfonia Lalelelor din Pitești
Plouă cu reclamaţii din toată ţara în cazul fetiței de 4 ani care a stat în cap în fața premierului Viorica Dăncilă şi a celorlalţi membri ai guvernului la Simfonia Lalelelor din Piteşti. Autorităţile locale au primit zeci de petiţii şi sesizări, motiv pentru care iau în calcul să renunţe la Parada Copiilor care are loc în fiecare an, la Simfonia Lalelelor.

