Numărul cazurilor de îmbolnăviri cauzate de poluare este în creștere. Avertismentul medicilor

Respirăm aer poluat, iar asta se vede tot mai mult în starea noastră de sănătate. Numărul cazurilor de îmbolnăviri cauzate de aerul toxic este în creștere, atrag atenția medicii. De la alergii, rinite și chiar boli pulmonare, în timp, tot organismul ajunge să fie supus unui adevărat șoc. Mai mult, studii recente arată că și creierul este profund afectat de poluare. Așa se face că mai bine de un sfert dintre accidentele vasculare cerebrale au drept cauză poluarea.

O directivă a UE cere ca toate viitoarele construcții să nu mai polueze

Clădirile de locuit sau birourile nu vor mai consuma energie şi vor fi extrem de sigure la incendii. Acestea sunt principalele prevederi ale unei directive europene, care trebuie să devină şi în România lege în cel mult doi ani. Astfel, dezvoltatorii vor fi obligaţi să construiască clădiri inteligente, care îşi pot produce singure energia electrică sau termică.

Balenele, în pericol din cauza plasticelor aruncate în oceane

Turiştii care se află, zilele acestea, în Thailanda au fost martorii unei drame. Medicii veterinari au încercat, fără succes, să salveze o balenă din specia 'pilot', naufragiată pe plajele însorite. În cele din urmă, mamiferul a murit. Cauza morţii este una cutremurătoare: avea 8 kilograme de obiecte din plastic în stomac.

"Sunt terminate", a spus comisarul european Elzbieta Bienkowska despre maşinile diesel

Maşinile diesel vor dispărea în doar câţiva ani. 'Sunt terminate!', spune chiar comisarul european Elzbieta Bienkowska. Principalul neajuns al mașinilor diesel este că poluează mai mult decât cele pe benzină. In ciuda acestor previziuni, șoferii români sunt de părere, la unison, că mașinile pe motorină "nu vor dispărea niciodată".

Ultima Oră

Cele mai citite