Taxa auto revine din vară. Ar urma să fie între 50 și 3000 de euro, în funcție de norma de poluare

Taxa auto revine, cel mai probabil de la începutul verii. Am aflat pe surse, în exclusivitate, cea mai probabilă soluţie care va fi adoptată: o taxă care va fi plătită o singură dată, la prima înmatriculare a maşinii. Actuala formulă ar urma să fie aplicată timp de trei ani după care va fi înlocuită cu un impozit progresiv plătit de toţi şoferii, după model german.

Mașinile diesel care poluează, interzise în Germania, riscă să ajungă pe piețele din Est

Decizia mai multor orașe din Germania de a interzice mașinile diesel ca măsură de combatere a poluării a fost salutată de ecologiști și o parte a publicului. O consecință ar fi însă, că acele mașini vor lua drumul altor piețe, în special din Europa de Est. Iar asta în condițiile în care în România anul trecut s-au înregistrat un număr record de mașini vechi și poluante.

România ar putea plăti sancțiuni de zeci de mii de euro pe zi, pentru că autoritățile nu au luat măsuri pentru a reduce poluarea aerului

România riscă din nou amenzi usturătoare! Curtea Europeana de Justitie ar putea obliga țara noastră să plătească sancțiuni de zeci de mii de euro pe zi, pentru că autoritățile nu au luat măsuri pentru a reduce poluarea aerului. Cu toate acestea, românii sunt printre cetățenii europeni care contribuie cel mai mult la protecția mediului.

Ultima Oră

Cele mai citite