Proprietarii centralelor termice pe gaz ar putea plăti o taxă de mediu

Iarna vine cu vești proaste pentru sutele de mii de familii care se încălzesc cu centrale termice pe gaz. Autoritățile se gândesc să impună o taxă de poluare, pentru emisiile de dioxid de carbon. Experții consideră că miza reală este de fapt încercarea de a-i descuraja pe români: să nu se mai debranșeze de la sistemele publice de termoficare.

România, chemată în instanță. Riscăm o amendă uriașă din cauza gradului mare de poluare din București

România riscă amenzi de până la 400 de mii de euro pe zi din cauza poluării din Capitală, bani care, potrivit unor ONG-uri de mediu, ar putea fi plătiţi de bucureşteni. România a fost chemată deja la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene. Pentru aerul poluat pe care îl respirăm în fiecare zi, Primăria Capitalei dă vina pe vechile administraţii.

Ultima Oră

Cele mai citite